ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Muži, ktorí ovdoveli pred 1. januárom 2004 a nezískali nárok na vdovecký dôchodok, môžu od 1. augusta požiadať Sociálnu poisťovňu, aby im takýto dôchodok priznala.
Táto možnosť im vyplýva z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú navrhla ešte predchádzajúca vláda.
Zrovnoprávnenie so ženami
Predchádzajúci parlament takto mužov v apríli tohto roku - na sklonku svojho funkčného obdobia - zrovnoprávnil so ženami, ktoré ovdoveli pred januárom 2004, keď sa začala dôchodková reforma. Obzvlášť strany vtedajšej opozície postavenie "starovdovcov" kritizovali a pokladali za diskrimináciu.
Sociálna poisťovňa očakáva okolo 35-tisíc žiadostí o takýto vdovecký dôchodok, povedala vedúca jej oddelenia komunikácie s médiami Lýdia Výborná. Vybaviť by ich mali v čase od septembra 2006 do apríla 2007.
"Žiadatelia o akýkoľvek druh dôchodkovej dávky by si mali uvedomiť a skontrolovať, o aký druh dôchodku žiadajú a od akého dátumu. Nemali by zabudnúť doniesť požadované doklady, respektíve ich overené fotokópie," upozorňuje Výborná.
Zákon o sociálnom poistení rozlišoval medzi pohlaviami už pred dôchodkovou reformou. Zatiaľ čo muž mohol dôchodok po zomrelej manželke získať, len ak sa staral o nezaopatrené dieťa, žena mohla dôchodok po mužovi získať aj vtedy, ak bola invalidná alebo dovŕšila dôchodkový vek.
Dôchodok aj za výchovu detí
K 30. septembru vdovský dôchodok poberalo 302 968 a vdovecký 10 756 osôb.
Medzi ľuďmi, ktorí ovdoveli po 1. januári 2004, teraz zákon rozdiel nerobí. Nárok na vdovský alebo vdovecký dôchodok majú za rovnakých podmienok.
Od 1. augusta platí, že po roku od úmrtia manžela má nárok na príslušný dôchodok aj ten, kto vychoval aspoň tri deti alebo dovŕšil vek 52 rokov a vychoval dve deti.
Podpredseda KDH Július Brocka to navrhol preto, aby sa odstránila "diskriminácia žien-matiek".
Od augusta Sociálna poisťovňa tiež doplatí vdovské a vdovecké dôchodky, ktoré sa vyplácali v nižšej sume, alebo vôbec nevyplácali preto, aby poberateľ spolu s ostatnými dôchodkami nedostával viac, ako bolo podľa starých zákonov možné.
Podľa Lýdie Výbornej poisťovňa predpokladá, že o dôchodok, ktorý sa dosiaľ nevyplácal, požiada 12-tisíc poistencov.
K 31. augustu predstavoval priemerne vysoký dôchodok vdovy 5197 korún, vdovca 3528 korún. Ľudia, ktorým sa táto suma máli, si môžu prilepšiť prácou popri dôchodku.
Na rozdiel od stavu do konca roka 2003 sa totiž vdovský alebo vdovecký dôchodok v prípade, ak jeho poberateľ je zamestnaný či podniká, už neznižuje. (joč)
Demografia počtu vdovcov a vdov
rok vdovci vdovy
1961 11 172 55 934
1970 8 014 34 849
1980 12 810 63 613
1991 13 522 76 405
2001 13 801 75 376
Zdroj: Demografická charakteristika rodiny na Slovensku. INFOSTAT. Bratislava, 2005.
Podmienky nároku na nový vdovecký dôchodok
Nárok na dôchodok po manželke, ktorá zomrela pred 1. januárom 2004, má muž, ktorému
nebol priznaný vdovecký dôchodok podľa predpisov spred 1. januára 2004 alebo mu nárok na takýto dôchodok zanikol pred 1. augustom 2006 a ktorý ku dňu smrti manželky, najneskôr do troch rokov od toho času, dovŕšil dôchodkový vek alebo bol uznaný invalidným a pre pokles práceschopnosti o viac ako 70 percent táto invalidita trvá aj po 31. júli 2006; táto podmienka sa považuje za splnenú aj vtedy, ak invalidný vdovec dovŕšil dôchodkový vek pred 1. augustom 2006. Ďalšou podmienkou je, aby zomrelá manželka žiadateľa
ku dňu svojej smrti poberala starobný, pomerný starobný, invalidný, čiastočný invalidný alebo výsluhový dôchodok, ku dňu svojej smrti spĺňala podmienky nároku na starobný alebo pomerný starobný dôchodok, alebo mala odpracované roky potrebné na nárok na invalidný alebo výsluhový dôchodok, alebo zomrela v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania. Vdovec nárok na dôchodok nemá, ak
má nárok na vdovecký výsluhový dôchodok alebo vdovecký dôchodok podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, uzatvoril nové manželstvo alebo manželke spôsobil smrť úmyselným trestným činom. Výška dôchodku
Je 2794 korún mesačne, ale aj na tento dôchodok sa vzťahuje tohtoročné zvýšenie o 5,95 percenta. Aj takýto dôchodok sa má každý rok zvýšiť, ibaže by bol vymeraný zo starobného, predčasného starobného alebo invalidného dôchodku zvýšeného v príslušnom kalendárnom roku.
Ako si nárok uplatniť
1. Treba požiadať o priznanie takéhoto dôchodku na predpísanom tlačive. Žiadosť spíše pobočka Sociálnej poisťovne, v pôsobnosti ktorej má žiadateľ trvalý pobyt.
2. Aby bolo možné žiadosť spísať, treba preukázať rozhodujúce skutočnosti, predovšetkým týmito dokladmi:
platný preukaz totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas), sobášny list, prípadne výpis z knihy manželstiev, úmrtný list manželky. Ak zomrelá manželka žiadateľa za svojho života poberala dôchodok, treba to doložiť rozhodnutím o priznaní dôchodku.
Ak dôchodok nepoberala, treba predložiť doklady:
o jej ukončenom vzdelaní (výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom a pod.) alebo o tom, odkedy dokedy trvalo jej štúdium, ktoré nebolo ukončené, o tom, odkedy dokedy bola zamestnaná (najmä evidenčný list dôchodkového zabezpečenia, potvrdenie zamestnávateľa, prípadne jeho právneho nástupcu), o tom, odkedy dokedy bola v evidencii nezamestnaných pred 1. januárom 2001 a poberala podporu v nezamestnanosti od 1. januára 2001 do 31. decembra 2003, rodné listy detí; ak niektoré z nich umrelo pred dovŕšením 18. roku života aj úmrtný list alebo výpis z matriky, prípadne potvrdenie zamestnávateľa o čase zamestnania pred 1. májom 1990 v krajinách, s ktorými Slovensko nemá medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení. Človek, ktorý do troch rokov od úmrtia manželky nedovŕšil dôchodkový vek, ale bol invalidný, musí preukázať, odkedy a kým bol uznaný za invalidného.
Dokedy má Sociálna poisťovňa rozhodnúť
Najneskôr do 6 mesiacov od začatia konania. Upozorňuje však, že nedostatočne doložená žiadosť "si vyžaduje dodatočné zisťovanie chýbajúcich údajov, čo má spravidla za následok predĺženie konania".
Podmienky nároku na vdovský a vdovecký dôchodok
Do 31. júla platilo, že po roku od smrti manžela alebo manželky pozostalý mal nárok na vdovský alebo vdovecký dôchodok vtedy, ak
sa stará o nezaopatrené dieťa, je invalidný z dôvodu poklesu schopnosti zarábať si prácou o viac ako 70 percent, alebo dovŕšil dôchodkový vek. Od 1. augusta má nárok aj taký pozostalý, ktorý
vychoval aspoň 3 deti, alebo dovŕšil 52 rokov veku a vychoval 2 deti. Uvoľnenie výplaty
Novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá je účinná od 1. augusta, sa súčasne zrušilo obmedzenie výšky vdovského i vdoveckého dôchodku, ku ktorému došlo v prípade, že všetky dôchodky jedného človeka by spolu predstavovali viac, ako bolo možné podľa predpisov spred 1. januára 2004. Ak sa vdovský dôchodok, na ktorý vznikol nárok pred 1. januárom 2004 a stále trvá, k 31. júlu 2006 nevyplácal alebo vyplácal nižší, poisťovňa ho začne vyplácať v takej sume, v akej by bol, keby nebolo spomínaného obmedzenia.
Ak ide o dôchodok, ktorý sa nevyplácal, Sociálna poisťovňa rozhodne na základe žiadosti, najneskôr do 6 mesiacov od začatia konania.
Ak sa dosiaľ vyplácal nižší dôchodok, poisťovňa o jeho novej výške rozhodne sama a doplatí ho za obdobie od augusta 2006. Urobiť to má najneskôr do 31. decembra 2007. (joč)