V čase, keď si prezident Juščenko v Berlíne preberal ocenenie Quadriga, jeho strana Naša Ukrajina pripripravovala odchod do opozície.
FOTO – REUTERS
Pragmatická koalícia prezidenta Viktora Juščenka a premiéra Viktora Janukovyča sa rozpadáva. Juščenkova strana Naša Ukrajina včera oficiálne oznámila odchod do opozície.
Spojenectvo dvoch bývalých rivalov vydržalo len tri mesiace. Prezident Juščenko a premiér Janukovyč však tvrdia, že ešte nie je všetkému definitívny koniec.
Odchod do opozície
Odchod z vlády predpovedal už v stredu podpredseda Našej Ukrajiny Roman Bezsmertnyj. Včera vyzval všetkých ministrov zo strany, aby sa svojho postu na najbližšom zasadaní vlády vzdali. Či tak urobia, nie je vôbec jasné.
Vo vláde má Naša Ukrajina siedmich ministrov, z ktorých troch menoval do vlády priamo prezident Juščenko. Ide o kľúčové ministerstvá zahraničia, obrany a vnútra. Naša Ukrajina oznámila, že už nebude rokovať o zotrvaní vo vláde. Prezident Juščenko, ktorý ju založil, má však iný názor.
Osamotený Juščenko
Stranníkov vyzval, aby rozhovory so Stranou regiónov, socialistami aj komunistami nevzdávali. Začiatkom augusta sa všetky politické sily okrem Bloku Julie Tymošenkovej zhodli na spoločnej vláde.
Naša Ukrajina zmenila názor v čase, keď sa dokončuje štátny rozpočet. Odchod Juščenkovej strany neznamená pád Janukovyčovej vlády. Ten má so socialistami a komunistami v parlamente zabezpečenú väčšinu.
Vládnutie s Viktorom Janukovyčom sa nepozdáva časti Našej Ukrajiny, ktorá by sa radšej pridala k Julii Tymošenkovej. Tá ako jediná od začiatku vyhlasovala, že s Janukovyčom ani komunistami do vlády nepôjde.
Podľa prieskumov si jej blok udržuje stabilné druhé miesto za Janukovyčovou Stranou regiónov. Pozícia Našej Ukrajiny slabne. Väčšina jej voličov ťažko prehltla, že sa spojila s Janukovyčom, proti ktorému počas oranžovej revolúcie vyšli do ulíc po zmanipulovaných prezidentských voľbách v roku 2004.
Pokojný Janukovyč
Proruský premiér Viktor Janukovyč zostáva aj v nepríjemnej situácii pokojný. Ukrajinským novinárom včera prezradil, že napísal novú knihu o politike. „Dočítate sa, že v politike nikdy nie sú konečné víťazstvá a ani konečné prehry,“ citoval Janukovyč úryvok z knihy. Jej názov neprezradil. Situáciu v koaličnej strane Naša Ukrajina komentoval ľahostajne: „Počkajme, kým opadnú emócie niektorých politikov.“
V zálohe má Janukovyč stále podporu socialistov, ktorých si kúpil tým, že podporil ich šéfa Olexandra Moroza na poste predsedu parlamentu, ako i komunistov, ktorí už dlho vo vláde neboli.
Najvýhodnejšie by pre neho však bolo pragmatické spojenectvo s Juščenkom. Ten je na západe napriek slabnúcej pozícii doma stále obľúbený.
Janukovyč dobre vie, že Moskva už nie je taká veľkorysá ako bývala v minulosti k prezidentovi Leonidovi Kučmovi a Ukrajincov pomaly pripravuje na to, že za ruský plyn budú čoskoro aj oni platiť európske ceny. Bez Juščenka sa mu to bude vysvetľovať ešte ťažšie.
Kríza na Ukrajine
V marcových parlamentných voľbách víťazí Strana regiónov Viktora Janukovyča.
Prozápadné strany „oranžovej koalície“ (Blok Julie Tymošenkovej, Naša Ukrajina a Socialisti) však majú dosť hlasov v parlamente na zostavenie spoločnej vlády.
Napriek tomu sa nevedia dohodnúť a Ukrajina je svedkom štyroch mesiacov politických šarvátok.
Začiatkom augusta prezident Juščenko oznamuje, že ide do spoločnej vlády so svojím bývalým rivalom Janukovyčom.
Prvý októbrový týždeň napokon prezidentova strana Naša Ukrajina oznámila, že by rada z vlády vycúvala.
Juščenko svojich straníkov vyzýva, aby ešte s Janukovyčom rokovali.
(rek)