Na včerajšej schôdzke ministrov vnútra Európskej únie v Luxemburgu to vyhlásil eurokomisár Franco Frattini. Tým opäť potvrdil, že pôvodný termín - október 2007 - je pre oneskorenie príprav viac-menej nereálny.
Nové štáty únie odklad opätovne odmietli. Trvajú na roku 2007 a väčšina z nich na čele s Českom sa upla na únikový variant ponúkaný Portugalcami.
Česi, Slováci a ďalší síce zopakovali, že trvajú na pôvodnom termíne október 2007, ale tým sa ich zhoda skončila. Rozdelil ich návrh, ako si poistiť čo najrýchlejšie zrušenie kontrol. Je zároveň stále jasnejšie, že krajiny únie nie sú na Schengen pripravené.
Portugalci prišli s riešením: nováčikovia sa pripoja k existujúcemu režimu podľa plánu v októbri 2007 a kontroly na ich hraniciach padnú; a až bude v prevádzke schengenská počítačová databáza, prejdú všetky krajiny na ňu.
Česi, Slováci, Slovinci a Maďari sa na tento variant upli, ale Pobalťania a Poliaci sa k nemu postavili rezervovane. Kritizujú najmä to, že ani portugalská cesta im nezaručuje dodržanie pôvodného termínu a tiež to, že by si dočasné rozšírenie existujúceho režimu od nováčikov vyžiadalo ďalšie peniaze.
Členské štáty sa včera dohodli, že do decembrového summitu únie zistia, aké technické a finančné výdavky by si portugalský návrh vyžiadal a do akej miery by to skutočne urýchlilo zrušenie kontrol v strednej a východnej Európe. Až potom sa rozhodne, či sa k nemu pristúpi. "Je to mŕtvy projekt," vyhlásil však nemenovaný luxemburský diplomat s tým, že snaha bude skôr urýchliť prácu na novej databáze Schengenu.
Poliaci už podľa signálov z Luxemburgu začínajú meniť stratégiu: pripustili odklad. Sú ochotní počkať do jesene 2008. Premiér Robert Fico sa pritom včera vo Varšave zhodol s poľským premiérom Jaroslawom Kaczynským na tom, že rozšírenie schengenského priestoru by sa malo uskutočniť v pôvodnom termíne v októbri 2007.
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ