O podaní oznámenia na políciu rozhodla správna rada ústavu pred viac ako týždňom. "Problém je s tým, komu to máme podať," povedal predseda rady Ján Ondriaš. Rozmýšľajú pritom nad tým, či vôbec ústavu vznikla nejaká škoda, a ak áno, aká. "Včera som o celej situácii informoval listom odbor archivárov a registratúr," povedal Ondriaš. O oznámení na políciu povedal, že nevedel, že to bude také komplikované.
Podanie oznámenia pripravuje bývalý Langošov blízky spolupracovník, právnik ústavu Juraj Kukura, ktorý sa stal po voľbách tiež členom legislatívnej rady vlády.
Ak ústav podá oznámenie na políciu, o tom, kto a či vôbec sa ním bude zaoberať, rozhodne prokurátor. Podľa hovorkyne Generálnej prokuratúry Svetlany Husárovej by bolo najlepšie podať oznámenie na Generálnu prokuratúru. Prokuratúra podľa nej zatiaľ nemá dôvodné podozrenie, že by došlo k spáchaniu trestného činu, sama od seba preto konať nebude. Keď však dostane upozornenie od ústavu, rozhodne, čo ďalej.
Ústav pamäti národa zistil, že mu chýbajú zväzky, po smrti Jána Langoša. Ten mal spolu 17 spisov. Z nich sa 12 našlo v jeho kancelárii a päť chýba. Ján Ondriaš v minulosti nevylúčil, že spisy mohol niekto po Langošovej smrti zobrať z jeho kancelárie.
V pondelok bude o prípade rokovať parlamentný výbor pre ľudské práva. (mož)