Poslanci budú mať na rok o dôvod menej na radosť. Premiér Robert Fico presadil, aby sa dostali do kategórie ľudí, ktorí budú platiť takzvanú milionársku daň.
FOTO SME– PAVOL FUNTÁL
y sa táto daň vzťahovala aj na poslancov a ministrov. Začne platiť od januára, novely zákona o dani z príjmu však ešte musí schváliť parlament.
Vyššiu daň oproti súčasnosti zaplatia všetci, ktorí zarábajú mesačne v hrubom viac ako 47,5-tisíca korún. Pri tejto hranici postupne začne klesať nezdaniteľné minimum, teda suma, ktorú si daňovníci odratúvajú od základu dane. S nárastom príjmu tak postupne bude zamestnancom a živnostníkom stúpať aj daň. Napríklad človek, zarábajúci 50-tisíc v hrubom príde za rok približne o 1200 korún.
Rovná daň je progresívna aj dnes
Nezdaniteľné minimum úplne zanikne pri hrubom zárobku 80-tisíc. Ľudia s takýmto a vyšším príjmom mesačne zaplatia o 1500 korún vyššie dane ako teraz. Tým, čo zarábajú menej ako 47,5-tisíca, by dane rásť nemali.
Vláda presadzuje „milionársku“ daň, lebo vraj tým chce zaviesť do daní solidaritu bohatých s chudobnými. Ale aj terajší daňový systém je solidárny, lebo ľudia s vyššími príjmami prispievajú do rozpočtu viac. Zároveň je aj progresívny pre existenciu odpočitaľnej položky, ktorú si dnes všetci daňovníci môžu odrátať od daňového základu .
S tým súvisí tzv. efektívna, čiže skutočná sadzba, akou je zdanený príjem. Tá rastie spolu s platom aj v súčasnosti. Efektívna sadzba dane je skutočné percento dane, odvedené z hrubého príjmu. V dôsledku odpočítateľnej položky a odvodov do poistných fondov, ktoré sa odrátajú od hrubého príjmu, je nižšia ako oficiálna, 19-percentná sadzba.
Daňový systém má byť solidárnejší
Napríklad človek s hrubým platom zhruba do 8700 korún mesačne má efektívnu sadzbu nula percent. Jeho základ dane je totiž rovnaký alebo nižší ako nezdaniteľné minimum. Znamená to, že v skutočnosti neplatí žiadnu daň.
Pracovník, ktorý zarába približne 20–tisíc má efektívnu daň 10,3 percenta. Zo zárobku tak do rozpočtu odvedie každý mesiac niečo cez dve tisícky. Z príjmu nad 60-tisíc mesačne ľudia platia efektívnu daň 17,3 percenta. Je to teda vyššie percento dane, aké platia ľudia s podpriemernými zárobkami. Solidarita je aj v tom, že zhruba 13 percent najbohatších odvádza do rozpočtu približne polovicu celoslovenského výnosu dane z príjmov. Tzv. milionárska daň zvýši od januára efektívnu sadzbu pre ľudí s hrubým mesačným príjmom nad 47,5-tisíca korún.