FOTO – APB |
Grafický zápis tanca vymyslel Rudolf Laban. Neznáme meno? Tanečník, choreograf a tanečný teoretik. Zaujímali ho vzťahy medzi ľudskou formou a okolitým priestorom. Jeho tanečný výskum sa využíva v tanečnej terapii a antropológii.
Laban je bratislavský rodák v Bratislave neznámy, no po svete sú roztrúsené tanečné školy s jeho menom v názve. Od piatka do nedele prelomí mesto roky nezáujmu.
Vďaka asociácii Bratislava v pohybe sa v piatok uskutoční konferencia, v sobotu a v nedeľu workshopy a prezentácie príspevkov. Pre „laikov“ by najväčším lákadlom mohlo byť nedeľné predstavenie v DPOH Tanz - Dis - Tanz, na ktorom sa predstaví aj Susanne Linke, žiačka ikony nemeckého výrazového tanca Mary Wigman.
„Teší nás, že VŠMU zažije konečne takú konferenciu. Príde vyše 100 ľudí z celého sveta. Takto oslavujeme desiate výročie Bratislavy v pohybe,“ povedala Mira Kovářová, šéfka asociácie Bratislava v pohybe.
Rudolf Laban sa narodil v Bratislave v roku 1879. Keď ho pre zlé správanie vylúčili z budepeštianskeho gymnázia, doštudoval v Bratislave. Na gymnáziu pri Univerzitnej knižnici, ktoré vtedy tiež navštevoval aj Béla Bartók. Uznávaný skladateľ tu preto má pamätnú tabuľu, uznávaný tanečný priekopník nie. „Oslovili sme Univerzitnú knižnicu, ale oznámili nám, že pamätné tabule tu už neplánujú,“ vysvetľuje Mira Kovářová.