(bývalý prezident)
„Od začiatku som ho vnímal ako veľkú osobnosť. Vyznamenal sa svojím disidentstvom, vzbudzoval nádej u všetkých tých, ktorí boli netrpezliví. O to viac som sa tešil, keď sa stal po Husákovi prezidentom a stál pri zrode obnovy slobody a demokracie v našej krajine. Nemyslel som, že budem mať toľko šťastia, že sa stretneme na jednej lodi. Pre mňa je Václav Havel veľkou osobnosťou - politickou i ľudskou. Myslím, že sa právom zapíše do dejín českého národa i Európy.“
Peter Zajac (bývalý predseda ministerského klubu VPN)
„Zažili sme v rokoch 1989 až 1992 všeličo dobré aj horšie. Ale so spokojným svedomím môžem povedať, že Václav Havel bol jediný československý a slovenský prezident, o ktorom môžem s plným vedomím povedať, že to bol môj prezident.“
Peter Weiss (bývalý predseda SDĽ)
“Stál na čele politickej revolúcie, ktorá priniesla Československu a tým aj Slovensku zmenu politického režimu, demokraciu a šancu plnohodnotne sa integrovať do Európskej únie. A to je to hlavné, čo s ním v súvislosti so Slovenskom zostane späté. Zostane historickou osobnosťou, ktorá bola na čele veľkej politickej revolúcie. Ja na neho budem spomínať ako na človeka, s ktorým sa dobre politicky rokovalo, ktorý bol vecný a pri viacerých príležitostiach ocenil, že na Slovensku vznikla SDĽ.“
Víťazoslav Moric (bývalý predseda SNS)
„Sú to paradoxy. Ako politický súper sa voči mne zachoval vždy korektne. Ako politik a štátnik sa voči Slovensku zachoval vždy nekorektne. Nikdy nebol skutočným zástancom Slovenska. Ale aj napriek tomuto konštatovaniu mu želám k jeho životnému jubileu veľa šťastia a zdravia.“
Ján Čarnogurský (bývalý predseda vlády)
„Pokiaľ ide o Havla ako literáta, nebohý Dominik Tatarka sa o ňom vyjadroval ako o kniežati českej literatúry. Pokiaľ ide o politiku, dokázal zjednotiť rôzne opozičné prúdy koncom 80. rokov v Československu, takže vystupovali paralelne, čím neobyčajne urýchlili celý proces, ktorý neskôr dostal názov nežná revolúcia. Jeho historickou chvíľou bolo odstránenie komunizmu v Československu, nie iba v úzkom zmysle novembra 1989, ale už aj rokov predtým. To je jeho plus. V mojich očiach je mínusom to, že najmä po nežnej revolúcii pôsobil proti Rusku.“
Augustín Marián Húska (bývalý poslanec za HZDS)
„Môj názor na Havla ako politika nie je najlepší. Je treba ohodnotiť jeho literárnu robotu i disent. Ale práve s ohľadom na to, že sa tak výrazne postavil na stranu humanizácie a ochrany pred totalitou, mal prejaviť viac pochopenia aj pre národné emancipácie. Nie až vtedy, keď zistil, že sa tomu nedá zabrániť.“
Ladislav Snopko(bývalý minister kultúry)
„Je jedným z mála identických ľudí, ktorých poznám. Myslím tým to, že tým, čím je v súkromí, je aj na verejnosti a nemá dve tváre. To je jeden zo zdrojov jeho sily, preto má tú charizmu. Nedá sa vyrušiť zo svojich postojov a ani vo svojich myšlienkových postupoch. Aj keď navonok pôsobí mierne a takmer až mäkko, musím súhlasiť s jeho manželkou Olgou, ktorá hovorila, že je za tým pevný postoj. Jeho miernosť mu však nebráni, aby neobdivoval dobrodružstvo života, vie pochopiť silu umenia v jeho primárnej podobe. V tom všetkom je pre mňa dôležitou osobnosťou minulého aj tohto storočia.“
Milan Kňažko (bývalý podpredseda vlády)
„Ako prezident urobil pre Československo a neskôr aj pre Česko veľa pozitívneho. Tie dva roky, keď bol naším prezidentom, boli veľmi dôležité. Drvivou väčšinou bolo jeho pôsobenie pozitívne.“