fondov. Vyššie úroky sa podpísali aj pod zmenu štruktúry spravovaného majetku vo fondoch. Národná banka (NBS) to uviedla vo svojej správe, ktorú predložila tento týždeň do vlády.
Vklady domácností v bankách sa v júni v medziročnom porovnaní zvýšili o 11 percent, teda o 37,5 miliardy korún. Od januára do augusta vzrástli úspory obyvateľov v bankách o 35,6 miliardy korún a dosiahli takmer 367 miliárd. Viaceré banky ponúkajú ľuďom za vklady viazané na celý rok sadzbu okolo štyroch percent. Platí to už aj pri nižších objemoch úspor.
Čistá hodnota majetku spravovaná v podielových fondoch sa počas prvého polroka 2006 prakticky nezmenila. Ku koncu júna dosiahla 126 miliárd korún. Investori však začali svoje podiely v peňažných a dlhopisových fondoch postupne odpredávať alebo ich presunuli do rizikovejších, najmä akciových fondov. Rast úrokov mal totiž za následok zápornú výkonnosť dlhopisových fondov. Podobne peňažné fondy stratili svoju výhodu oproti termínovaným vkladom. Akciové fondy naopak podporil najmä rast cien na európskych akciových trhoch.
Kým v poslednom štvrťroku 2005 boli čisté predaje podielových listov na úrovni 6,4 miliardy korún, v prvom štvrťroku 2006 to bolo už len 988 miliónov korún a v druhom štvrťroku bola táto hodnota dokonca záporná. Podľa údajov NBS investori odpredali svoje podiely v hodnote až 3,3 miliardy korún. "Určitý odlev peňazí sme zaznamenali najmä z dlhopisových a peňažných fondov," povedal predseda predstavenstva AM Slovenskej sporiteľne Roman Vlček. Podľa neho mnohí klienti pod vplyvom nižších priebežných výnosov zabúdajú na svoje pôvodné investičné ciele. "Tým, že nedodržiavajú odporúčaný investičný horizont, sa sami pripravujú o zaujímavé výnosy," povedal Vlček. (of)