Dvojročný trest za doping je nízky, tvrdia atléti

LAUSANNE, BRATISLAVA - Atletika sa poslednými dopingovými škandálmi svojich hviezd, zvlášť amerického šprintéra Justina Gatlina, dostala na čelo zoznamu hriešnych športov. "Kto skutočne musí vykročiť správnym smerom, je Medzinárodná atletická federácia,"

Britská atlétka Paula Radcliffová, najrýchlejšia maratónkyňa sveta, sa tiež prikláňa k sprísneniu trestov za doping. FOTO - REUTERS

LAUSANNE, BRATISLAVA - Atletika sa poslednými dopingovými škandálmi svojich hviezd, zvlášť amerického šprintéra Justina Gatlina, dostala na čelo zoznamu hriešnych športov. "Kto skutočne musí vykročiť správnym smerom, je Medzinárodná atletická federácia," rázne vyhlásil antidopingový expert Bengts Saltin pred pár dňami v rozhovore pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nevyhnutnosť: testovanie krvi

Podľa neho stojí kráľovná športov pred podobným problémom ako cyklistika a lyžovanie v deväťdesiatych rokoch. Myslí si, že aj v atletike by mali začať testovať krv. Až dvadsiatim trom účastníkom tohtoročného európskeho šampionátu v Göteborgu zistili zvýšenú hladinu hemoglobínu, ktorá môže (ale nemusí) signalizovať tzv. krvný doping. V lyžovaní či v cyklistike by všetkým nariadili "zdravotnú" prestávku a na štart by ich pustili až po dvoch týždňoch.

O možnosti zavedenia štatútu "štartu nespôsobilého športovca" bola reč aj na včera skončenom trojdňovom sympóziu o boji s dopingom, ktorý v Lausanne zorganizovala svetová atletická federácia. Jej šéfovia sa v úvode pochválili, že kým v roku 2003 do boja s dopingom investovali 1,540 milióna dolárov, tento rok už o vyše milión viac (2,6 mil.). Kľúčová je však jeho efektívnosť. Práve tá bola ústrednou témou debaty v štyristočlennom auditóriu.

SkryťVypnúť reklamu

Potreba anonymných informátorov

Nemecká agentúra DPA zostručnila východiská do niekoľkých bodov: zriadenie atletických pasov, horúcej linky pre anonymných informátorov, skrátenie obdobia medzi analýzami A a B vzorky, sprísnenie trestov. To posledné podporili aj delegáti z radov atlétov. Dvojročný trest za prvé previnenie ako nedostatočný hodnotí napríklad svetová rekordérka v maratóne Britka Paula Radcliffová i bývalá svetová šampiónka na 200 m Bahamčanka Debbie Fergussonová. Exšampión na 400 m prek. Francúz Stéphane Diagana navrhuje rozšíriť paletu trestov o finančnú pokutu.

Atletika už svojho času mala namiesto dvojročného až štvorročný trest. Osvojilo si ho však minimum ďalších odvetví, a tak v roku 1997 vrátila jeho výšku na pôvodnú úroveň. Podpredseda IAAF Arne Ljungvist, ako povedal, nemá problém navrhnúť opätovne štvorročný trest na budúcoročnom kongrese, ale od Svetovej antidopingovej agentúry žiada garanciu, že ho zavedú všetky olympijské športy, a to pod podmienkou vylúčenia z programu olympijských hier.

SkryťVypnúť reklamu

Zrejme skôr ako na sprísnení trestov sa športový svet zjednotí na zavedení "zdravotných pasov" špičkových športovcov. Ich obsahom by mali steroidné a krvné profily majiteľov zostavené na základe výsledkov testov minulých (v databázach laboratórií) aj budúcich.

Pár zrniek proteázy stačí

Ich potrebu naznačuje aj nárast počtu dopingových vzoriek, najmä cyklistických, v ktorých sa nenašla nijaká stopa po erytropoetíne, ani po tom, ktorý produkuje vlastný organizmus. Podľa nedeľňajšieho vydania švajčiarskeho denníka Neue Zürcher Zeitung, zrejme ide o dôsledok úmyselného znehodnocovania močových vzoriek proteázou, ktorú obsahujú aj pracie prášky. Skrátka, športovec močí cez prsty, ktoré predtým strčil do vrecka, kde si ukryl malé množstvo prášku. Aj pár zrniek vraj stačí na to, aby zo vzorky zmizli stopy EPO.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa šéfa montrealského laboratória Christiana Ayotta, riziko znehodnotenia zvyšuje aj priveľký odstup medzi analýzami A a B vzorky. Pravdepodobne narážal na posledné prípady rozdielnych výsledkov. Jeden z nich zachránil od usvedčenia americkú šprintérku Marion Jonesovú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 340
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 911
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 389
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu