nú menšinu, ale všetky a osobitne rómsku menšinu,“ povedal na včerajšej tlačovej konferencii.
Vicepremiér plánuje vytvoriť úrad pre menšiny, ktorý by mal riadiť „príslušník väčšinového národa“ a poradný zbor, v ktorom budú zástupcovia 12 registrovaných národnostných menšín. Čaplovič si už minulý mesiac vybral aj poradkyňu pre rómsku oblasť a ľudské práva, ktorou sa stala Erika Adamová.
Zlá situácia rómskej menšiny by sa podľa Čaploviča mohla zlepšiť do piatich rokov. Na rozdiel od minulosti však vláda musí podľa neho viac dbať na „vzdelávanie Rómov a až potom na bytovú otázku“. „Ak im zároveň nevytvoríme možnosť vzdelávania a pracovných príležitostí, nebudú schopní splácať ani réžiu bývania a rómska komunita sa tak nezbaví negatívneho vnímania,“ povedal. Chce vytvárať podmienky, aby Rómovia viac navštevovali najmä združené odborné školy a učili sa odbory a remeslá im blízke.
Podľa Čaploviča je dôležité aj združovanie prostriedkov z eurofondov a jednotlivých ministerstiev, ktoré by mohli pomôcť riešiť postavenie rómskej menšiny. „Tieto prostriedky musia mať koordinátora. Ak budú rozdeľované len cez ministerstvá a nebudú sa spájať, neprinesú potrebný efekt,“ tvrdí.
Odbúravať negatívne stereotypy proti rómskej menšine by podľa vicepremiéra mali aj médiá. „Ak v slovenských médiách budeme prezentovať pozitívne príklady, budeme inšpirovať rómsku menšinu a zvýši sa aj tolerancia väčšinovej spoločnosti.“
Rómska iniciatíva Slovenska neskôr žiadala vládu o viac peňazí na grantovú schému.