Mikula priznal, že Pavla Ruska vydieral. So 7–ročným trestom je spokojný.
FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ
Pôvodne hrozil majiteľovi školy bojových umení trest 10 až 15 rokov väzenia, vďaka dohode sa zmiernil. Mikulu nakoniec neobžalovali z korupcie, ale z obzvlášť závažného zločinu podvodu. Keďže sa na treste dohodol, proti rozsudku sa nemôže odvolať. „Je to v pohode,“ povedal 33-ročný Mikula. Najbližšie roky strávi v stredne ťažkom väzení.
Na pojednávanie včera prišiel aj Rusko, ktorý nechcel výšku trestu hodnotiť. „Nechcel som obžalovanému priťažiť. Verím, že sa z toho poučí.“ Je vraj rád, že sa prípad skončil. S Mikulom začal spolupracovať, aby cez svoje kontakty „eliminoval mediálne kampane voči ANO“. Neskôr sa vraj Mikula začal správať inak a nakoniec od Ruska žiadal 10 miliónov korún za to, že ho ochráni pred diskreditáciou, policajným vyšetrovaním a únosom jeho detí.
Vtedy sa Rusko obrátil na políciu. Stal sa agentom a s vydieračom sa stretol v marci v Stupave, kde mu odovzdal dva milióny korún. Keď Mikula prevzal policajné peniaze, policajti ho zadržali.
Keďže Mikula zobral celú vinu na seba, verejnosť sa už zrejme nedozvie, či s niekým spolupracoval. Polícia pôvodne skúmala, či v pozadí prípadu nie je niekto iný, informácie, že Mikula pôsobí v podsvetí, odmietla. Mikula Ruskovi tvrdil, že pracuje pre SIS, čo zasa poprel hovorca tajnej služby. Prokurátor sa domnieva, že ani keby sa konalo hlavné pojednávanie, obhajoba by nepriniesla skutočnosti, ktoré by vniesli so záležitosti nové svetlo.
Prokurátor pristúpil na dohodu, ako aj na nižší trest, aj pre minulosť obžalovaného. Ešte v auguste sa Mikula dohodnúť odmietal, pretože jeho obhajca žiadal ďalší posudok súdnych psychiatrov. Včera dosiahol výrazné zníženie trestu. Advokát Peter Klein sa spolieha, že Mikulu po dvoch tretinách trestu prepustia na slobodu za slušné správanie. Do trestu sa mu započíta aj šesť mesiacov strávených vo väzbe, z väzenia by sa preto mohol dostať o štyri roky.
Dohoda o vine a treste
Nový inštitút, ktorý od januára umožnil nový Trestný poriadok. Ak sa obvinený prizná, uzná svoju vinu a aj dôkazy naznačujú, že hovorí pravdu, môže sa dohodnúť s prokurátorom na výške trestu. Dohodu musí schváliť súd, ktorý potom vydá rozsudok, proti ktorému sa už nedá odvolať.
Páchateľ môže dohodou dosiahnuť nižší trest. Výhodou je, že dohoda urýchľuje a zjednodušuje konanie. Ak ju súd odmietne, musí vytýčiť hlavné pojednávanie.
Za prvý polrok okresné súdy uznali dohodu o vine a treste v 509 prípadoch. Podľa štatistiky ministerstva vnútra najčastejšie súd v Žiari nad Hronom, a to 61-krát. Na súdoch v celom Banskobystrickom kraji ukončila dohoda 143 prípadov, nasleduje Trnavský kraj s 82 dohodami, a Trenčiansky s 80. Najmenej tento inštitút využili v Bratislavskom kraji, len sedemkrát.
Ani jednu dohodu o vine a treste neschválilo 12 okresných súdov. Špeciálni sudcovia odsúhlasili 10 prípadov.
(vev)