Plech na priečelí Národnej galérie má nahradiť sklo. Sklom má byť oddelené aj átrium od hlučnej ulice na nábreží Dunaja. Taký je plán. FOTO – ARCHITEKTI BKPŠ |
BRATISLAVA - Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie by si v rokoch 2007 - 2010 mala vyžiadať spolu takmer 872 miliónov korún, s DPH viac ako miliardu. Pripomienky k návrhu financovania rezort kultúry zbiera do dnešného dňa.
„Investície sú nevyhnutné. Keby ste videli niektoré naše priestory, je to hanba tohto národa,“ hovorí riaditeľka SNG Katarína Bajcurová. Zdôrazňuje, že štátna expertíza v júli schválila, že zarátané náklady sú primerané. „Projekt je už zaplatený, sme už pomaly v stavebnom konaní,“ tvrdí.
Ministerstvo kultúry však ešte len hľadá konsenzus, ako sa k rekonštrukcii Národnej galérie postaviť. „Ak vláda schváli materiál v predloženej podobe, bude to jedna z najväčších investícií rezortu kultúry v budúcich rokoch,“ povedal jeho hovorca Jozef Bednár. Ministerstvo financií sa podľa hovorcu Miroslava Šmála zatiaľ požiadavkou konkrétne nezaoberalo, podľa neho však majú v prvom rade rezorty hľadať rezervy vo svojich vlastných rozpočtoch.
Oprava sa chystá roky
Modernizáciu Slovenskej národnej galérie vláda za prioritu rezortu na roky 2003 - 2009 schválila ešte v roku 2002. Podľa vtedajšieho zámeru mala nevyhnutná oprava a modernizácia areálu na bratislavskom nábreží stáť 430 miliónov. V rokoch 2004 - 2005 sa investovalo 32 miliónov do opravy Esterházyho paláca, ktorý je súčasťou galérie.
Nový projekt navrhuje do budovy aj nové klimatizačné a bezpečnostné technológie. Zvýšené náklady odôvodňuje aj hrozbou povodní na Dunaji. Časť zbierok v suteréne poškodila pred dvomi rokmi aj havária verejného vodovodu. Po novom by mali byť v podzemí len výstavné plochy. Depozit chce SNG premiestniť do novej budovy, ktorú by postavila na nevyužitej časti svojho pozemku.
Socialistické premostenie krídiel budovy vodných kasární, už od vzniku často kritizované, by po prestavbe malo byť presklenené, takže návštevník by mal z budovy vidieť aj na Dunaj. Budova by mala byť „ústretovejšia“, átrium by od hlučného nábrežia oddelila sklenená stena. Pešia pasáž cez galériu by ústila cez obchodnú pasáž hotela Carton až na Hviezdoslavovo námestie. „Z urbanistického hľadiska by malo ísť o mestotvornú zónu,“ hovorí Bajcurová. Súťaž z roku 2005 vyhral ateliér Architekti BKPŠ, autormi návrhu sú Martin Kusý a Pavol Paňák, známi najmä ako autori novej budovy NBS.
Rezort má aj iné plány
Ak sa podarí dostavať novú budovu Národného divadla, rezort však okrem galérie čakajú aj ďalšie veľké rekonštrukcie - napríklad Slovenského národného múzea a jeho filiálok ako Bojnický zámok, či Spišský hrad. Peniaze sa snaží získať aj zo štrukturálnych fondov Európskej únie, povedal Branislav Rezník, zástupca riaditeľa SNM.