Odborári sa už pripravovali vyjednávať o vyšších platoch, lekári a nemocnice dúfali, že poisťovne im ponúknu výhodnejšie zmluvy. Vláda však minulý týždeň rozhodla, že odvody za poistencov štátu zvýši len na 4 mesiace, od januára do apríla 2007. Zo šiestich miliárd tak zostali len dve. Novelu bude ešte schvaľovať parlament.
Minister zdravotníctva za Smer Ivan Valentovič sľúbil, že peniaze by mali ísť najmä na platy zdravotníkov. Od nemocníc očakáva, že začnú šetriť a hľadať vnútorné rezervy. Peniaze však budú rozdeľovať zdravotné poisťovne, ktorým minister nemôže nariadiť, ako ich minúť.
Šéf asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor hovorí, že v zdravotníctve môžu nastať rozpory, ako dve miliardy použiť. Verí, že parlament rozhodnutie vlády zmení. „Celý sektor potrebuje šesť miliárd a ak ich dostane, to ešte neznamená, že nedôjde k zefektívneniu,“ povedal.
Odborári v súlade s programovým vyhlásením vlády, v ktorom sľubuje vyššie platy, zriadili pred časom na ministerstve komisiu. Mala pripraviť návrh na postupný rast platov počas štyroch rokov. Počítala so spomínanými 6 miliardami, z ktorých časť plánovala dať práve na platy. Po štyroch rokoch mal plat lekára dosahovať trojnásobok priemernej mzdy a sestier jeden a pol násobok.
„Je to Jóbova zvesť,“ hovorí o rozhodnutí vlády šéf odborového zväzu pre zdravotníctvo Andrej Kučínsky. Chce od ministra vysvetlenie - aj toho, čo si predstavuje pod hľadaním vnútorných rezerv. Predseda lekárskeho odborového združenia Marián Kollár zas povedal, že nerozumie, prečo sa budú odvody štátu zvyšovať len na štyri mesiace. „Možno sa ukáže, že je to balík, ktorý pokryje všetko, čo má,“ hovorí však. Verí, že vláda splní verejný prísľub a zdravotníkom zvýši platy o 25 až 30 percent.
Minister má ako akcionár vplyv na dve štátne poisťovne - Všeobecnú zdravotnú a Spoločnú zdravotnú, ktoré ovládajú okolo 70 percent trhu. Spoločná zdravotná poisťovňa ešte nevie, či bude mať dosť peňazí aj na rast platov. Hovorkyňa Všeobecnej Petra Balážová povedala, že poisťovňa pracuje na rozpočte a otázky, či bude mať aj na vyššie platy, považuje za predčasné.
Súkromné poisťovne určite neplánujú zdravotníkom plošne pridávať. Šéf združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč hovorí, že vyhlásenia ministra, že dve miliardy by mali ísť na platy a že treba v nemocniciach racionalizovať, si protirečia.