SNS aj Smer ho obviňujú, že tam nabádal maďarských politikov, aby vystúpili proti Slovensku na medzinárodnom fóre.
SNS ešte v roku 1996 navrhovala novelu Trestného zákona, takzvaný zákon na ochranu republiky.
V ňom bol okrem iného paragraf 98, podľa ktorého ten, kto v zahraničí úmyselne rozširuje nepravdivé informácie o Slovensku, môže ísť až na dva roky do väzenia. Slota vtedy prijatie zákona odôvodňoval tým, ako sa vonku správala vtedajšia opozícia, hlavne SMK.
Zákon schválil aj parlament, vetoval ho prezident Michal Kováč.
Slota si nemyslí, že Bugár v zahraničí rozširuje nepravdy, ale o zákone z roku 1996 povedal: "Česi majú napríklad zákon na ochranu ústavy a tam takýto obdobný paragraf je. Keď SNS chce niečo predložiť, je to nacionalistické a neviem ešte aké." V Amerike je tiež podľa neho podobný zákon "Patriot act".
Šéfkomentátor českých Hospodárskych novín Tomáš Němeček hovorí, že v Čechách žiadny takýto zákon nie je. "Slota asi myslel ‚zákon na ochranu republiky', ktorý prijalo masarykovské Československo v roku 1923 - v divokom období komunistických ‚republík rád' v Maďarsku alebo Nemecku, v drsne povojnovom období, keď sudetskí Nemci vyhlasovali autonómiu v československom pohraničí."
Americký "Patriot act" hovorí o boji proti terorizmu.
Slota už dávnejšie hovoril, že Béla Bugár by mal prísť o mandát. "Uvidíte, že v krátkom čase sa dokáže to, čo som povedal," hovorí Slota o Bugárovej návšteve. Myslí si, že už aj terajšia Ústava by to mohla riešiť. "Vyzýval týchto občanov Maďarskej republiky, aby pôsobili proti záujmom vlády. No keď toto už nie je niečo, čo sa nemôže v žiadnom prípade zhodovať so záujmami ústavy..."
Hovorkyňa vlády Silvia Glendová povedala, že k zákonu sa vyjadria až potom, ako ho predložia do parlamentu. To isté povedala aj poslankyňa HZDS Katarína Tóthová. "To môže mať toľko dimenzií, jedna ich časť je neprijateľná, takže by som potrebovala vidieť text."
Predseda SMK Béla Bugár si myslí, že normálny demokraticky rozmýšľajúci človek na takom zákone nemôže pracovať. "Ak treba zákon na ochranu ústavy, tak proti Slotovi."
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že Slovensko takýto zákon nepotrebuje. Nevylučuje, že Smer by sa zákonom mohol zaoberať "už len preto, že začali škandalizovať Bugára". Podľa neho s tým poslanci "môžu politicky pracovať".
Autor: mož, pm