V Deep Purple sa stretáva stará a stredná generácia rocku. Spevák Ian Gillan a gitarista Steve Morse na tohtoročnom koncerte v Brne.
FOTO – DEPP–PURPLE.NET
nských hraníc.
Onedlho však dôjde k zmazaniu ďalších bielych miest na mape. V rámci veľkého svetového turné Rapture Of The Deep, ktoré potrvá až do konca roku 2007, sa Deep Purple predstavia zajtra 4. 10. v bratislavskej Expo Aréne a o tri dni nato v košickej Steel Arene.
Kým ostatné dlhoveké kapely často tvorí jediný zaslúžilý člen s húfom mladých komparzistov, Slováci uvidia až troch členov z najslávnejšej zostavy - speváka Iana Gillana, basgitaristu Rogera Glovera a bubeníka Iana Paicea. Tých už niekoľko rokov dopĺňajú gitarista Steve Morse a klávesista Don Airey.
Zlatá éra
Deep Purple založil v roku 1966 gitarista Ritchie Blackmore. Spolu s Paiceom a klávesistom Jonom Lordom, basgitaristom Nickom Simperom a spevákom Rodom Evansom vydala prvá zostava Deep Purple tri relatívne úspešné albumy.
V lete 1969 však Blackmore oslovil speváka Episode Six Iana Gillana, ktorý vzápätí ponúkol i svojho kamaráta, basgitaristu Rogera Glovera. Tak sa začala zlatá éra klasickej zostavy Blackmore/Gillan/Paice/Lord/Glover, ktorá dobyla haly a štadióny po celom svete.
Vrcholmi tejto éry a piliermi rockovej hudby vo všeobecnosti sú albumy In Rock (1970), Fireball (1971), Machine Head (1972) a jedna z najlepších koncertných platní histórie Made In Japan (1972). Piesne ako Highway Star, Woman From Tokyo, Child In Time, či notoricky známa Smoke On The Water, sa stali predmetom tisícov revivalov po celom svete, a tak je to i dodnes.
Máloktorá kapela však bola vo svojej histórii taká konfrontovaná s intrigami a personálnymi zmenami. Po zlatej ére sa ako prvý porúčal Gillan. Namiesto nich si Blackmore prizval basgitaristu Glenna Hughesa a speváka Davida Coverdala (neskôr Whitesnake), aby neskôr sám opustil loď a nechal kormidlo v rukách Švéda Tommyho Bolina, ktorý tragicky zomrel v roku 1976 na následky drsného muzikantského životného štýlu.
Záver 70. a úvod 80. rokov boli v znamení kompilácií a zaručených správ o znovu zjednotení. Zrejme i poriadny balík peňazí prispel v roku 1984 k návratu klasickej zostavy s výborným albumom Perfect Strangers.
V roku 1987 nasledoval album House Of Blue Light a potom sa znovu začal cirkus. Blackmore spolu s Lordom vyhodili Gillana a na album Slaves And Masters zavolali k mikrofónu Blackmorovho partnera z Rainbow Joe Lynn Turnera. Potom sa Gillan vrátil a spolu s ostatnými zasa vyhodil Blackmora. Jeho posledným albumom bol The Battle Rages On z roku 1993, odvtedy sa venuje renesančnej hudbe v projekte Blackmore's Night.
Záchranca Morse
Záchranca Deep Purple sa volá Steve Morse. Tento virtuózny blondiak v roku 1996 pomohol svojimi rýchlymi prstami k nakrúteniu výborného albumu Purpendicular, ktorý zafungoval podobne ako Perfect Strangers, a znovu pritiahol pozornosť ku kapele.
Keďže hudba Deep Purple je výrazne založená na sólovej gitare, odvtedy sa dá hovoriť o trochu inom štýle. Menej fantázie, ktorú do piesní vnášala Blackmorova neoklasická gitara, vyvažuje na druhej strane Morseov kultivovaný a výborne produkovaný rock pre dospelých.
Po albume Abandon sa rozhodol zanevrieť na kočovný život klávesista Jon Lord a nahradil ho skúsený veterán rôznych hardrockových zoskupení Don Airey. S ním Deep Purple realizovali album Bananas, ktorý vyvolal pochybnosti i u skalných fanúšikov, či to celé má ešte význam. Našťastie, titul Rapture Of the Deep, s ktorým Gillan a spol. prichádzajú aj na Slovensko, je pre kapelu znovu živou vodou a po rokoch obsahuje najsilnejší materiál dokonca s progresívnymi ambíciami.
Čo možno očakávať? Bez ohľadu na fakt, že veľká väčšina fanúšikov príde zaspomínať hlavne na riffy v Smoke On The Water a Highway Star, súčasní Deep Purple hrajú ešte stále v najvyššej hardrockovej lige a sú istotou v každom ohľade.
Autor: MARIÁN ZIMA(Autor je hudobný publicista)