Šéf Európskej komisie so sprievodom v Sudáne.
FOTO – SITA/AP
ročia, a medzinárodné spoločenstvo sa v auguste zhodlo na intervencii. Sudánska vláda modré prilby odmieta a bez jej súhlasu nie je možné vojakov OSN do Darfúru poslať.
Barroso sa stretol so sudánskym prezidentom Omarom al-Bašírom, aby ho presvedčil. Dvojhodinová debata v Chartúme ale cestu modrým prilbám neotvorila: al-Bašírov odkaz OSN je jasný: ruky preč od Sudánu.
„Prezident al-Bašír trvá na svojej opozícii proti intervencii OSN,“ povedal Barroso. Hlavným dôvodom sú obavy sudánskeho diktátora o svoju moc. Bojí sa, že cieľom Západu nie je zastaviť zabíjanie tisícov ľudí v Darfúre, ale americký plán zosadiť ho, podobne ako Saddáma Husajna.
„Povedal, že nepustí jednotky OSN do krajiny. Nechce vraj mať v Sudáne druhý Irak. Je posadnutý USA, vidí za intervenciou americký komplot,“ povedal Barrosov sprievod. Šéf komisie bol optimistickejší. „Prezident al-Bašír podľa môjho dojmu pochopil, že status quo nie je ani prijateľný, ani udržateľný.“ OSN rezolúciou „vyzvalo“ Sudán k súhlasu so 17-tisíc modrými prilbami, USA jasne povedali, že ich odmietnutím al-Bašír „riskuje konflikt“.
Barroso, ktorého al-Bašír prijal ako jedného z mála západných politikov, lebo únia dodáva masívnu humanitárnu pomoc do krajiny, sa teraz bude pokúšať presvedčiť africké štáty, aby Sudánu viac pomáhali. Mandát Afričanov a nie OSN považuje za spôsob, ako do Darfúru dostať mierotvorcov.
Podľa ľudí na mieste je mandát Africkej únie jediným prijateľným riešením. „Al-Bašír stratí argument o americkom komplote a upokojí Sudáncov. Západ má v Sudáne po Iraku zlú povesť,“ myslí si nezávislý sudánsky novinár pokrývajúci krízu v Darfúre Alhadž Warrak.
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, Darfúr