Gyurcsány chce pokračovať aj po prehraných komunálnych voľbách. Požiadal však o hlasovanie o dôvere.
FOTO – TASR/AFP
Výsledky nedeľných komunálnych volieb podlomili pozíciu maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya. Napriek tomu je v tejto chvíli pravdepodobné, že sa na čele vlády udrží.
Prehra vládnych strán sa očakávala. Gyurcsány porušil zlaté pravidlo maďarskej politiky, podľa ktorého nová vláda odkladá nepopulárne opatrenia na obdobie po komunálnych voľbách. Tie nasledujú pol roka po jarných parlamentných.
Gyurcsány prišiel s reformami a úspornými opatreniami vrátane zvýšenia daní a odvodov či zavedením priamych platieb v zdravotníctve ešte pred komunálnymi voľbami. Počítal s tým, že ich prehrá. Nerobil tak dobrovoľne, stav maďarského rozpočtu mu nedával výber.
Rozpočet je katastrofálny aj preto, že predchádzajúci socialistický premiér Péter Medgyessy sa správal opačne. Keď vyhral parlamentné voľby v roku 2002, začal pred komunálnymi voľbami plniť väčšinu veľmi populistických sľubov, ktoré dal v kampani. Vďaka tomu socialisti vyhrali komunálne voľby, cena však bola príliš vysoká.
Situáciu rozpočtu už predtým zhoršilo predvolebné rozhadzovanie vlády predchádzajúceho premiéra Viktora Orbána. Krajina sa dostala do špirály nekontrolovaného utrácania. Trvala od roku 2000 až doteraz. Zároveň nikto roky nemal odvahu siahnuť na sociálne výdobytky presahujúce možnosti rozpočtu.
Sympatizantov vládnych strán zneistila aj nahrávka Gyurcsányovho prejavu zverejneného dva týždne pred voľbami. Premiér v ňom priznáva, že o mizernom stave hospodárstva a nutnosti úsporných opatrení vedel už počas volebnej kampane. Klamal však, aby si zachoval moc.
Prehra vlády by mohla byť ešte tvrdšia, ak by po zverejnení nahrávky v uliciach neprepukli demonštrácie a násilnosti, čiastočne spájané s lídrom opozície a večným strašiakom sympatizantov vládnych strán Orbánom. Na dostatočnú mobilizáciu socialistických a liberálnych voličov to nakoniec nestačilo.
Prehra vládnych strán bola aj tak horšia, než sa ešte minulý týždeň predpokladalo. Ich lídri síce premiérovi v nedeľu večer vyjadrili podporu, situácia sa však môže zmeniť po tom, čo zdola postupne nahor preniknú hlasy vidieckych organizácií, ktorých predstavitelia prišli o pozície v samosprávach.
Argumentom premiéra v tejto situácii je, že treba reformy dotiahnuť bez ohľadu na to, kto bude stáť na čele vlády. Bude ich musieť urobiť akákoľvek vláda, ktorá sa dostane k moci. Bez nich hrozí rozpočtu zrútenie a krajine strata ekonomickej dôveryhodnosti.
Je pravdepodobné, že si to koaliční poslanci uvedomujú a premiérovi v piatok na hlasovaní, ktoré sám inicioval, vyjadria dôveru. Každopádne ho však kríza oslabí, a to sa môže podpísať aj na dôslednosti reforiem.
Vnútornú stabilitu Maďarska a jeho obraz v zahraničí zase výrazne poškodí, ak sa opozičný líder Orbán opäť vyberie mimoústavnou cestou a bude sa snažiť na ulici presadiť svoju tézu, že voliči v komunálnych voľbách vládu odvolali.