ILUSTRAČNÉ FOTO – ČTK/AP |
Na budúce povolanie hodinára sa teraz pripravuje iba sedem žiakov. Podľa učiteľa Jaromíra Ondráčka dopyt po odborníkoch stúpa. Je za tým návrat mechanických hodiniek.
„V túto chvíľu vymenujem sedem, osem firiem, ktoré potrebujú hodinárov, a my im ich nemôžeme dať,“ povedal Ondráček. Odborníkov pre servisné pracoviská vo veľkých mestách hľadajú dovozcovia kvalitných zahraničných značiek. Patrí medzi ne napríklad Rolex či Omega. Drahšie hodinky, ktoré sa naťahujú ručne, sa objavujú napríklad medzi podnikateľmi. Bežní zákazníci sa väčšinou uspokoja s elektronickými strojčekmi, ktoré sa niekedy ani neoplatí opravovať, alebo ich ani nemožno opraviť.
Učebný odbor hodinár sa na Vysočine vyučuje od roku 1954. V polovici 60. rokov mal až 82 absolventov. Záujem začal opadávať po nástupe elektronických hodiniek. Po roku 1989 sa prejavil pokles výroby českých hodiniek Prim a mechanických budíkov. „Posledné roky je to kritické,“ povedal Ondráček.
V telefónnom zozname kraja sú uvedené asi dve desiatky hodinárstiev. „Práce ubúda. Začal som v roku 1992 a odvtedy som si musel zohnať zberne i po okolí,“ povedal hodinár Lubomír Filip z Velkého Meziříčí na Žďársku. Podľa jeho skúseností su ľudia veľmi nedávajú opravovať lacné hodinky, ktoré kúpia v tržnici. Často sa ani nedajú rozobrať.