V pivniciach sa striedali asi dve tisícky ochutnávačov.
FOTO – AUTORKA
O druhý ročník Dňa otvorených tokajských pivníc, ktorý počas soboty pripravili tunajší vinári a vinohradníci, bol obrovský záujem. „Tokajské najlepšie chutí priamo v pivnici. Manželka tu ešte nebola a vzali sme aj priateľov, ktorí žijú v Prahe,“ povedali v pivnici rodinného vinárstva Macík v Malej Tŕni manželia Kovalčinovci z Trebišova, ktorí práve tu začali svoju púť po tokajských pivniciach.
Celkovo boli pripravené štyri zastávky – u každého výrobcu, ktorý má certifikát ponúkať na našom trhu pravé tokajské víno. Tých, ktorí sa rozhodli naživo vyskúšať atmosféru Tokajskej vinohradníckej oblasti do vstupnej brány Tokaja v Čerhove priviezol špeciálne vypravený Tokajský expres z Košíc. Ďalšie stovky ľudí z rôznych kútov Slovenska, ale aj Česka, Maďarska, ba aj z Veľkej Británie prišli na autách.
V každej zo štyroch zastávok mali možnosť ochutnať po štyri vzorky vína. Nechýbali klasické, vyrobené z tradičných tokajských odrôd hrozna – Furmint, Lipovina a Muškát žltý, samorodné sladké aj suché či tokajské výbery – od troj- až po šesťputňový.
Na každej zastávke boli samozrejmosťou miestne špeciality – hostia mohli kvalitné víno prekladať srnčím guľášom, halászlé, lokšami, husacinou či kačacinou, zabíjačkovými špecialitami. Na niektorých zastávkach vyhrávala živá, inde reprodukovaná hudba, milovníci folklóru si mohli odskočiť na slávnosti do Čerhova.