Vo vládnej koalícii nie je vôľa amnestie zrušiť, opozícia preto nemá takmer žiadnu šancu získať 90 hlasov potrebných na presadenie návrhu.
Poslankyňa HZDS Katarína Tóthová povedala na adresu KDH, že "chlapci sa potrebujú zviditeľniť". Nerozumie vraj, prečo KDH návrh opäť predkladá. "Keď si strčíte prst do osieho hniezda štyrikrát a poštípu vás, budete to piatykrát robiť?" opýtala sa. Kontinentálne právo má už od čias rímskeho práva niektoré axiómy vrátane nezrušiteľnosti amnestií, povedala tiež Tóthová.
Poslanci KDH navrhujú zrušiť Mečiarove amnestie na skutky spáchané v súvislosti so zavlečením Michala Kováča ml. do cudziny a v prípade zmareného referenda o vstupe do NATO z mája 1997. Mečiar podľa KDH amnestiami nezohľadňoval záujmy občanov ani zachovávanie a obhajobu ústavy.
Objasnenie únosu Michala Kováča ml. je podľa exministra vnútra Vladimíra Palka (KDH) kľúčom na objasnenie vraždy Róberta Remiáša. V prípade skutkov, na ktoré boli udelené amnestie, je vážne podozrenie, že sa na trestnej činnosti podieľali štátne orgány, argumentujú poslanci za KDH.
(sp, tasr)
Štyri pokusy o zrušenie Mečiarových amnestií
Á 11. február 2000 - KDH po prvý raz predložilo návrh zrušiť Mečiarove amnestie, snemovňa ho neschválila.
Á 29. september 2000 - druhý neúspešný pokus KDH.
Á 14. marec 2002 - tretí neúspešný pokus KDH.
Á 21. apríl 2005 - KDH predložilo návrh opäť, už v prvom čítaní ho parlament zamietol.