Za podpredsedov by mali byť opätovne zvolení Pavol Paška, Robert Kaliňák a Dušan Čaplovič. Zatiaľ nie je zrejmé, či si pozíciu podpredsedu pre regionálnu politiku obháji europoslanec Vladimír Maňka. Skončiť by mal podpredseda Igor Šulaj. Najväčší otáznik je nad podpredsedníčkou pre zahraničie europoslankyňou Monikou Beňovou.
Beňová je rozhodnutá kandidovať len v prípade, že ju do funkcie navrhne predsedníctvo strany. Podľa zdrojov zvnútra Smeru Beňová by už nemala zostať vo vedení strany. Vyčíta sa jej hlavne kritické vystupovanie proti Smeru za to, že vytvoril koalíciu so SNS.
Členovia predsedníctva nechceli oficiálne hovoriť o osude Beňovej, kým sa neporadia. Najotvorenejšie sa však pred pár dňami vyjadril poslanec Maroš Kondrót, ktorý povedal, že Beňová nemá funkciu doživotne vyárendovanú a myslí, že ju už ani nezvolia.
Sú úvahy, že namiesto Beňovej sa podpredsedom stane minister kultúry Marek Maďarič, ktorý má blízko k Ficovi. Nie je tiež vylúčené, že strana zníži doterajší počet šiestich podpredsedov, aby tak zmiernila prípadnú kritiku za vyrovnávanie si účtov s Beňovou. O nomináciách sa rozhodovalo včera neskoro večer na rokovaní predsedníctva strany.
Pavol Paška na sneme neočakáva zásadné zmeny. "Po tom, ako sme uspeli so svojou politikou, nevidím dôvod na to, aby sa na sneme udialo niečo dramatické," povedal agentúre TASR.
Na sneme by sa mali zmeniť aj stanovy strany. Diskutovalo sa o zrušení inštitútu zakladajúcich členov strany. Tých je len niekoľko desiatok a majú niektoré výsady, ktoré nemajú bežní členovia. Ak by napríklad neprišla na snem väčšina zakladajúcich členov, snem by bol neuznášaniaschopný. To sa však doteraz nikdy nestalo. (sp)