Vláda vo štvrtok rokovala do podvečera. Návrhy ministerstva financií prešli viacerými zmenami, minister spravodlivosti tiež nedosiahol svoje. Na snímke vľavo minister kultúry Marek Maďarič, vpravo minister spravodlivosti Štefan Harabin. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Koalícia spolupracuje a nachádza kompromisy. Aj o tom vraj svedčí dlhé štvrtkové rokovanie vlády o daniach i Špeciálnom súde. Výsledkom tejto schôdze vlády boli napríklad zmeny na poslednú chvíľu v tzv. milionárskej dani tak, aby postihla aj poslancov, či daňové výhody ľuďom, ktorí si sporia v treťom pilieri. Ministerstvo financií Jána Počiateka (Smer) muselo zmeny akceptovať.
V prípade Špeciálneho súdu zasa vláda len vzala na vedomie správu ministra spravodlivosti Štefana Harabina (HZDS) o tom, že súd treba zrušiť. Súd však nezrušila - Robert Fico len vyzval na verejnú diskusiu o ňom.
"Zatiaľ to vyzerá tak, že koalícia spolupracuje. Všetci sme rovnocenní partneri, bez jedného trojkoalícia nemôže fungovať," povedal podpredseda HZDS Milan Urbáni.
Zrejme najviac ústupkov urobil minister financií Ján Počiatek. Okrem neúspešnej snahy presadiť zrušenie daňového zvýhodnenia tretieho dôchodkového piliera neuspel ani so zrušením dvoch percent, ktoré môžu firmy z daní darovať mimovládnym organizáciám. Kompromisný návrh znie, že firmy budú môcť poukázať mimovládkam pol percenta zo svojich daní.
Minister Počiatek je však aj napriek tomu spokojný. "Sme čoraz bližšie k tomu, že rozpočet zostavíme taký, aký chceme," hovoril.
Vláda tiež rozhodla o tom, že štát zvýši platby zdravotným poisťovniam za svojich poistencov zo 4 na 5 percent. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič (nominant Smeru) na to musí nájsť peniaze vo vlastnej rozpočtovej kapitole.
Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) povedal, že nad rokovaním vlády "viseli priority koalície" pre budúci rok - školstvo, zdravotníctvo a poľnohospodárstvo. Rozhodnutia vlády bolo preto podľa Mikolaja potrebné "optimalizovať" tak, aby zostalo na priority dosť peňazí. "Namietali sme napríklad, že zvýšenie odvodov za poistencov štátu do zdravotných poisťovní by možno bolo vhodné poskytnúť len na jeden štvrťrok, aby sme zistili, ako sa prejavia zmeny v zdravotníctve a či sa tie peniaze v rezorte neminú nehospodárne," povedal Mikolaj.
Príkladom koaličného kompromisu je kauza Špeciálneho súdu. SNS mala jeho zrušenie vo volebnom programe, nominant HZDS, minister spravodlivosti Štefan Harabin sa intenzívne zasadzuje za jeho zrušenie. Smer sa však k otázke súdu dosiaľ nevyjadroval s odkazom, že treba počkať na analýzu činnosti súdu.
Po štvrtkovej schôdzi vlády je zrejmé, že sa pôvodný zámer Harabina nepodaril - vláda ho nezaviazala pripraviť zákon o zrušení Špeciálneho súdu. Vláda síce zobrala na vedomie analýzu o činnosti súdu, premiér Robert Fico však povedal, že o existencii Špeciálneho súdu a Úrade špeciálnej prokuratúry sa otvorí verejná debata.
Neoficiálne sa hovorí o tom, že Smer zvolil k zrušeniu Špeciálneho súdu opatrnejší prístup. Podpredseda HZDS Milan Urbáni povedal, že HZDS stojí za ministrom Harabinom. Nemyslí si však, že by mal Smer zo zámerov Harabina obavy. "Čo som počul premiéra, tak nezapochyboval," podotkol.
Vicepremiér Dušan Čaplovič zo Smeru si nemyslí, že by v prípade Špeciálneho súdu nastal spor s HZDS. Podľa jeho slov sa otázka súdu vníma veľmi emotívne. Pýta sa, prečo by sa mal tento problém hneď vyriešiť. "Nech sa povedia argumenty za a proti. Chceme aj stanovisko Generálnej prokuratúry," dodal.
Počiatek: Asi som to už nevnímal
Sedemhodinová schôdza vlády zanechala na ministroch únavu. Zdalo sa, že minister financií Počiatek sa nechal až na tlačovej besede po schôdzi presvedčiť premiérom Ficom, že paušálne výdavky živnostníkom sa znižovať nebudú.
"Zostáva to tak, ako to bolo," tvrdil novinárom rozhodne Fico. Minister sa mu pokúsil oponovať, že si nie je úplne istý. Keď mu premiér pošepol, že "hej", Počiatek napokon súhlasne podotkol: "Už bolo toho veľa, takže to som už nevnímal asi."
Ministerstvo financií však včera potvrdilo, že vláda zníženie paušálnych výdavkov schválila.
Ministri sa pri rokovaní zasekli hlavne pri daňových zmenách. Na vláde "sme sa navzájom presviedčali", povedal vicepremiér Čaplovič. Ministri sa podľa neho snažili hľadať zhodu. Minister školstva Mikolaj dodal, že "o niečom sa aj hlasovalo". Nevedel si však spomenúť, o čo išlo.
Členovia vlády spravidla na schôdzach vlády nehlasujú a rozhodnutia prijímajú dohodou. Ak však niekto z ministrov žiada hlasovať, tak sa uskutoční.
Smer má vo vláde väčšinu ministrov. Koaličných partnerov z HZDS a SNS by tak mohol ľahko prehlasovať. Ak by sa však nejaký sporný návrh preniesol do parlamentu, poslanci SNS alebo HZDS by ho mohli zablokovať.
Čo sa stalo s návrhmi ministerstva financií
Zrušiť daňové zvýhodnenie 3. piliera:
* neprešlo, zostáva to tak ako bolo, daňovníci si môžu odpočítať od daňového základu maximálne 12 000 korún,
Zrušiť dve percentá, ktoré môžu právnické osoby z daní darovať niektorej z organizácií tretieho sektora:
* neprešlo, dve percentá sa znížili na 0,5 percenta,
Znížiť paušálne výdavky živnostníkom remeselníkom zo 60 percent na 40 percent:
* premiér po rokovaní vlády tvrdil, že sa to nebude meniť. Ministerstvo financií včera potvrdilo, že vláda zníženie paušálu schválila,
Výška mesačného príjmu, od ktorej sa mala zmenšovať suma, ktorú si môže daňovník odrátať od daňového základu, bola v pôvodnom návrhu ministerstva 56 500 Sk:
* vláda sumu znížila na 47 600 Sk, aby sa to vraj dotklo aj poslancov a členov vlády. (iš)