Hálky na spodnej strane listu viniča. FOTO - AUTOR |
Na Slovensku a na Morave ju zaevidovali koncom 19. storočia, v Čechách až po 2. svetovej vojne. Na celom našom kontinente spôsobila obrovské škody kalamitným hynutím ušľachtilých výsadieb vinohradov, pretože nebola známa účinná ochrana. Na ušľachtilom viniči žije iba na koreňoch, na podpníkových odrodách vegetuje na koreňoch aj na listoch, škody však takmer nespôsobuje.
Fyloxéra prezimuje v štádiu drobných (asi 0,25 mm) zelenkastých elipsovitých vajíčok na kôre podpníkového viniča. V jarnom obobí sa liahnu larvy, ktoré cicajú šťavu na líci listov, čím vytvoria na nich guľatú hálku s malým otvorčekom. Larva vnútri hálky dospieva a mení sa na samičku - zakladateľku kolónie, ktorá začne klásť vedľa seba až niekoľko sto vajíčok. Krátko na to sa liahnu larvy, ktoré opúšťajú hálku a rozliezajú sa po okolitých listoch, kde cicajú šťavu a vytvárajú rovnaké hálky. Len čo dospejú, začnú bez oplodnenia klásť vajíčka, z ktorých sa liahnu larvy dvojakého typu - jedny zostávajú na listoch a opäť vytvárajú hálky, druhé sa premiestňujú do pôdy, kde cicajú na koreňoch. Tieto sú pôvodcami škôd. Na koreňoch postupne vznikajú nádory - nodozity a tuberozity, ktoré zapríčiňujú odumieranie podzemných častí a pomalé zakrpatievanie až odumretie celého viničového kra.
Larvy na koreňoch kladú bez oplodnenia ďalšie vajíčka, aby sa z nich vyvinuli ďalšie generácie samičiek. Na jeseň sa niektoré larvy menia na okrídlené samičky, ktoré vyliezajú zo zeme a kladú na listy podpníkového viniča menšie množstvo dvojakých vajíčok. Z väčších sa o niekoľko dní vyliahnu samičky, z menších samčeky. Nemajú krídla a necicajú, len sa spária a každá samička napokon kladie na kôru viniča iba jedno vajíčko, ktoré prezimuje.
Po preniknutí fyloxéry do Európy sa hľadala ochrana pred týmto nebezpečným škodcom. Postupne sa zistilo, že štepenie ušľachtilých odrôd na podpníkové americké odrody zabezpečí trvalú ochranu, pretože aj keď fyloxéra žije na koreňoch podpníkového viniča, neškodí mu. Odvtedy sa vinič všade na európskom kontinente štepí na odrody podpníkového amerického viniča. Ani hálky na listoch podpníkových odrôd neškodia, preto nie je potrebné proti nim zasiahnuť. Ďalším spôsobom ochrany proti fyloxére je výsadba pravokorenných ušľachtilých odrôd do silno piesočnatých pôd. Je známe, že na týchto tzv. imúnnych pieskoch fyloxéra neprežije, preto sú vhodné aj na výsadbu neštepeného viniča.
Autor: Ing. STANISLAV BAROK