BARATISLAVA - Na Slovensku samostatne hospodári okolo tritisíc pozemkových spoločenstiev. Niektoré však skutočne hospodáriť nemôžu. Zákon dovoľuje podnikať urbariátu iba vtedy, keď sa k svojmu podielu prihlási viac ako 51 percent majiteľov.
V Lesnom urbáre Častá má časť lesa 420 podielnikov. Svoj majetok si usporiadalo iba 130 členov. Zostatok patrí neznámym vlastníkom.
"Štátne lesy nám pred štrnástimi rokmi vrátili 33 hektárov lesa. Povedali, starajte sa, ale nikoho nezaujímalo, či je dostatok podielnikov. Teraz máme iba starosť, ale výnos z lesa mať nemôžeme," hovorí predseda urbáru v Častej Alojz Lederleitner.
Množstvo podielnikov o svojom majetku vie, ale nie sú ochotní zaplatiť správne poplatky pri registrácii. Podľa zákona by sa mali o svoj majetok nezistení vlastníci prihlásiť a doplniť chýbajúce údaje do registra obnovenej evidencie pozemkov. "Väčšina podielnikov sú dôchodcovia a tí si nemôžu dovoliť zaplatiť dve-tritisíc," hovorí Lederleitner.
Podľa Milana Ovseníka zo Slovenskej spoločnosti urbárov a iných spoločenstiev je takýchto prípadov na Slovensku viac. "Je absurdné, že štát týmto ľuďom v päťdesiatych rokoch znárodnil majetky a teraz, keď im ich vracia, žiada od nich poplatky a vytvára administratívne bariéry," hovorí Ovseník.
Situácia urbariátu v Častej a iných spoločenstiev je neriešiteľná. Nedávno Ústavný súd rozhodol, že pôdu nezistených vlastníkov nezíska štát a následne obce, ale práva vlastníkov ostanú neporušené, aj keď sú neznámi.
Ovseník hovorí, že neexistuje zákon, ktorý by urbárnikom z Častej pomohol, situáciu by podľa neho malo doriešiť ministerstvo pôdohospodárstva.
Zistiť, komu patrí pôda, o ktorú sa nikto nehlási, je ťažké, pretože v minulosti sa do pozemkových kníh zapisovalo len meno a priezvisko, bez ostatných identifikačných údajov. Niekedy sa vlastnícke zmeny do katastra nezapisovali vôbec.
Kým sa nepreukáže vlastník, pozemky spravuje Slovenský pozemkový fond a štátna organizácia lesného hospodárstva, napríklad Lesy SR. Vlani odovzdali pôvodným vlastníkom lesné pozemky s výmerou 18 817 hektárov.
Ako získať les po predkoch
- zistiť v katastri, kde sa už uskutočnil register obnovenej evidencie pozemkov, či sa medzi vlastníkmi, ktorí už nežijú, nenachádza niekto z predkov,
- ak predok kus lesa vlastnil, treba požiadať príslušný okresný súd o vykonanie dodatočného dedičského konania a následne zapísať lesný pozemok do listu vlastníctva,
- po ujasnení vlastníckych práv musí majiteľ nadobudnúť užívacie práva k pozemku, treba sa preto obrátiť na štátny podnik Lesy SR, ktorý pozemok doteraz užíval, treba sa preukázať listom vlastníctva, identifikačnými a geodetickými dokladmi a vyžiadať si pozemok do užívania,
- na pozemok sa vzťahuje platný lesný hospodársky plán, ktorý si treba vyžiadať v Lesoprojekte Zvolen.