Vláda tak včera čiastočne vyhovela neziskovému sektoru, keď zmiernila návrh ministerstva financií, ktorý túto možnosť pre firmy úplne rušil. Návrh ministerstva, aby fyzické osoby mohli takéto peniaze venovať len vtedy, ak by nešlo o menej ako 250 korún, vláda schválila. Dnes to musí byť najmenej 20 korún.
Premiér Robert Fico povedal, že možnosť využíva iba 20 percent fyzických osôb, takže chcú motivovať príjemcov peňazí, v tomto smere "viacej pracovali s občanmi". V budúcom roku budú môcť firmy poukázať asi 250 až 260 miliónov korún, odhadol Fico.
Zástupca "mimovládok" Peter Haňdiak pokladá za významné, že vláda navrhla zachovať takúto možnosť firmám. Stále je však podľa neho priestor na debatu o dôvodoch, pre ktoré vláda podiel dane navrhla znížiť na pol percenta.
Doslova o existencii mnohých mimovládnych organizácií rozhodne napokon parlament. Vládna koalícia má síce väčšinu hlasov, no v tejto veci nemusí byť jednotná.
Ministerstvo školstva, ktoré vedie Ján Mikolaj (SNS), pri pripomienkovaní napísalo, že pôvodné návrhy ministerstva financií "sú v rozpore s programovými zámermi vlády v oblasti podpory mimovládnych organizácií". Nesúhlas vyjadrila aj sekcia ľudských práv úradu vlády, ktorá podlieha vicepremiérovi Dušanovi Čaplovičovi, a tiež ministerstvo obrany Františka Kašického (obaja Smer).
Výnimočne sa v odmietavom názore zhodli tiež Republiková únia zamestnávateľov a Konfederácia odborových zväzov, ktoré sú pomerne silnými lobistickými organizáciami.
Návrh, aby jednotlivec mohol venovať dve percentá zo svojej dane z príjmu iba vtedy, ak by nešlo o menej ako 250 korún, podalo už vlani ministerstvo financií pod vedením Ivana Mikloša z SDKÚ. Parlament však návrh odmietol.
Parlamentný výbor pre financie vtedy odmietnutie dôvodil tým, že zvýšenie dolnej hranice z 20 na 250 korún by "pripravilo o možnosť poukázať dve percentá viac ako 335 000 občanov". Medzi 109 poslancami, ktorí s tým očividne súhlasili, boli aj takmer všetci prítomní členovia vtedy opozičných klubov Smeru a HZDS. Ak sa u nich nezmenili hodnoty, mali by uvažovať o tom, že tretí sektor sa návrh vynasnaží zmeniť v prospech toho, za čo (v minulom volebnom období) hlasovali, mieni zástupca mimovládnych organizácií Peter Haňdiak.
Strany dnešnej parlamentnej opozície s návrhmi nesúhlasia. Podľa SDKÚ by viedli k obmedzeniu činnosti mimovládneho sektora, SMK sa obáva až jeho likvidácie.
JOZEF ČAVOJEC