Premiér Robert Fico včera oznámil, že takzvaná milionárska daň postihne aj poslancov a ústavných činiteľov, vláda to však zmenila na poslednú chvíľu.
FOTO – SITA
eniaze na predvolebné sľuby Smeru. Napriek tomu je minister s výsledkom rokovania spokojný. „Trojpercentný deficit dodržíme,“ povedal.
Pre nesúhlas viacerých ministrov a odborárov kabinet napokon neschválil Počiatkov návrh zrušiť dotáciu pre tretí pilier. Štát teda od budúceho roka neprestane dotovať tretí pilier daňovou úľavou. Klienti tretieho piliera, ktorých je na Slovensku viac ako pol milióna, si naďalej budú môcť od daňového základu odratávať každoročne 12-tisíc korún.
Ministerstvo financií v jednom zo svojich vyhlásení tvrdilo, že ak sa nepodarí zrušiť daňovú výnimku v treťom pilieri, siahne na druhý pilier, teda povinné sporenie na penziu, tým, že zníži odvody zo súčasných 9 na 6 percent. Minister Počiatek však pre SME povedal, že je veľmi pravdepodobné, že sa do druhého piliera zasahovať nebude. A to aj napriek tomu, že nepresadil zrušenie úľavy v treťom pilieri.
Prešiel návrh znížiť DPH na lieky a niektoré zdravotnícke pomôcky z 19 na 10 %. V budúcnosti môže podľa Počiatka klesnúť DPH aj na iné tovary a služby „len ak na to budú peniaze v rozpočte“. „Zaviesť zníženú sadzbu na lieky chápem ako opatrnícky pokus splniť predvolebný sľub na politicky citlivej komodite pri minimálnych fiškálnych nákladoch,“ povedal ekonóm UniBanky Viliam Pätoprstý.
Tento krok môže podľa neho „rozbiť celistvosť jednotnej DPH, ktorá má nesporné výhody pri boji s daňovými únikmi a zvýšiť tlaky lobistov o preradenie iných komodít do nižšej sadzby“. Kabinet tiež znížil remeselníkom paušálne výdavky zo 60 na 40 percent a odobril Počiatkov návrh zaviesť takzvanú milionársku daň. Ľudia s hrubým príjmom 47-tisíc mesačne zaplatia od budúceho roka ročne na daniach o vyše niekoľko sto korún viac ako doteraz. Ten, kto zarába nad 89-tisíc, príde ročne asi o 18–tisíc korún. Štát tým chce získať vyše miliardy korún, ktoré chce použiť na zdravotníctvo alebo na sociálne účely, napríklad na vianočné príspevky pre penzistov. Opatrenie sa dotkne vyše 60-tisíc ľudí. Štát z toho získa na budúci rok vyše sto miliónov.
„Pokračuje zúfalá snaha vlády naškrabať peniaze na rozdávanie a plnenie svojich sľubov, a súčasne to vyvoláva odpor tých, ktorých to postihuje,“ povedal exminister financií Ivan Mikloš.
Vláda takisto úplne nezrušila dvojpercentný dar firiem pre neziskové organizácie, ako sa pôvodne predpokladalo. Firmy budú môcť na rok neziskovkám odvádzať už len maximálne pol percenta z daní. Prídu však o doterajšiu úľavu pre podnikateľské príjmy. Z toho vláda získa spolu približne 900 miliónov korún.
Vláda včera rozhodla, že zvýši zdravotné odvody za poistencov štátu zo 4 na 5 percent. Zdravotníctvo si tak polepší asi o šesť miliárd korún. Štátny rozpočet však uhradí z toho iba tretinu, zvyšok je na pleciach rezortu zdravotníctva. „Ministerstvo zdravotníctva musí urobiť racionalizačné opatrenia a vykryť to zo svojej kapitoly,“ povedal premiér Robert Fico.
Zmeny by mali platiť od januára 2007.