Kancelár Wolfgang Schüssel (vpravo) sa možno nevyhne veľkej koalícii so socialistami.
FOTO – TASR/AP
anú druhí. O volebný triumf ich pripravil finančný škandál odborárskej banky BAWAG. Strane, ktorá je s odbormi tradične prepojená, prischla spoluzodpovednosť za finančné machinácie s celkovou škodou takmer jeden a pol miliardy eur a obvinenia z nelegálneho financovania.
Sociálni demokrati viedli
Až do konca februára mali sociálni demokrati v rukách všetky tromfy. Druhé volebné obdobie ľudovcov a slobodných (FPÖ) bolo poznačené permanentným vnútrostraníckym bojom menšej koaličnej strany, ktorý sa minulý rok v apríli skončil rozštiepením na dva subjekty. Jörg Haider si vzal všetkých ministrov z vlády a založil Zväz pre budúcnosť Rakúska (SPÖ).
Problémy mali ľudovci aj v strane. O ministrovi spravodlivosti Dieterovi Böhmdorferovi hlasovala opozícia v parlamente sedemkrát, než odišiel z vlády sám. Škandály neobišli ani ministra financií Hansa Christiana Grassera, ktorý si v súkromí užíval nákladný život hviezdy a Rakúšanom predpisoval úsporné opatrenia. Vláde sa nepodarilo získať verejnosť pre dôchodkovú reformu, ktorá mnohým Rakúšanom znížila penziu. To všetko nahrávalo sociálnemu demokratovi Alfredovi Gusenbauerovi.
Jediná téma: BAWAG
Škandál banky BAWAG však úplne ovládol predvolebnú kampaň. SPÖ sa nepodarilo získať nespokojných voličov vládnych strán a pre podozrenie z nelegálneho financovania strany stratila aj vlastných sympatizantov. „Tretina voličov uviedla, že ich volebné rozhodnutie ovplyvní škandál okolo BAWAG-u,“ povedal pre týždenník News šéf agentúry OGM Wolfgang Bachmayer. Sociálni demokrati dlhodobo viedli. Keď škandál vrcholil, prišli o päť až šesť percent a teraz strácajú na ľudovcov dve až tri percentá.
BAWAG môže ovplyvniť aj volebnú účasť. Politológovia očakávajú nižšiu účasť než vo voľbách v roku 2002, keď k urnám prišlo 80 percent voličov. To môže vyhovovať radikálnym stranám - slobodným (FPÖ) či koaličnému Zväzu pre budúcnosť Rakúska (BZÖ).
Veľká koalícia?
Ani víťazstvo ľudovcov však zrejme nebude senzáciou. Politológovia očakávajú značné straty oproti 42 percentám, ktoré získali v roku 2002. O tom, či Schüssel ostane kancelárom, môžu rozhodnúť menšie strany. Ak sa do parlamentu nedostane BZÖ ani strana europoslanca Hansa Petra Martina, ktoré nemajú potrebné štyri percentá, rozhodovať môžu slobodní a Zelení. Ľudovcom to nevyhovuje. Slobodní sa zdiskreditovali nenávistnou kampaňou proti cudzincom a Zelení chcú koalíciu so sociálnymi demokratmi.
Šesťročný experiment ľudovcov s krajne pravicovou stranou Jörga Haidera môže mať ešte jeden koniec: Rakúsko sa vráti k veľkej koalícii, ktorá ovládala krajinu takmer celé povojnové obdobie. Akurát si dve veľké strany vymenia úlohy: prvé husle budú hrať ľudovci.
Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁ