Minister financií Ján Počiatek (na snímke druhý sprava) bude mať dnes „krst ohňom“. Vláda bude rokovať o jeho významných zmenách v daňovom systéme, ktoré navrhol.
FOTO – SITA
legov z vlády a od odborárov. Dnes bude o jeho návrhoch rokovať vláda.
Viacerým kritikom prekáža najmä ohlásené zrušenie odpočítateľnej položky pri sporení v tzv. treťom pilieri.
Ľudia, ktorí si dnes šetria dobrovoľne na penziu, si môžu základ dane znížiť o príspevky zaplatené na životné poistenie, sporenie v bankách, podielových fondoch či doplnkových sporiteľniach najviac o 12-tisíc korún ročne. Každý rok tak môžu ušetriť vyše dve tisícky.
Zásadný nesúhlas
Asociácie licencovaných finančných inštitúcií, ale aj viaceré ministerstvá reagovali na návrh zrušiť daňovú výhodu v dobrovoľnom sporení na penziu slovami: „Zásadne nesúhlasíme.“ Proti zrušeniu vystupujú aj odborári.
V stanovisku ministerstva obrany sa píše, že daňová výhoda v treťom pilieri „podporuje daňovníkov v tom, aby si individuálnym sporením prispievali na zabezpečenie v starobe“. Preto je podľa tohto rezortu „v záujme štátu podporiť takéto sporenie daňovými výhodami“.
Nielen za tretí pilier, ale aj za navrhovanú tzv. milionársku daň Počiatka kritizuje aj jeho priateľ a spolupodnikateľ z viacerých firiem, minister vnútra Robert Kaliňák. Zmenu podľa jeho rezortu „možno z hľadiska zavedeného a fungujúceho systému považovať za nesystémový krok, ktorý môže vyvolať pochybnosti o stabilite nielen daňového, ale i dôchodkového systému“.
So zvýšením dane pre „nadštandardne“ zarábajúcich a zrušením výhody v dobrovoľnom sporení na penziu nesúhlasia ani odborári.
Výnimky alebo nízka sadzba
Rezort financií sa bráni tým, že zmeny v dani z príjmov mu prinesú miliardy do štátneho rozpočtu, ktoré potrebuje na predvolebné sľuby Smeru. „Dúfame, že prejde všetko, čo sme v daniach navrhli, pretože je to zdrojom príjmov na financovanie cieľov z programového vyhlásenia vlády,“ povedal hovorca Miroslav Šmál. Povedal, že ak by zostala daňová výhoda v treťom pilieri, stúplo by „riziko zníženia odvodov do kapitalizačného piliera z 9 na 6 percent“, čo je sporné opatrenie, o ktorom vláda tiež uvažovala. Podľa Šmála je veľmi pravdepodobné, že jedno z týchto opatrení sa uskutoční. „Je vylúčené, že obe zároveň,“ povedal.
Ministerstvo financií tiež navrhuje zrušiť možnosť pre firmy odviesť 2 percentá zo svojich daní ako dar pre tretí sektor, ale aj oslobodenie od dane, ktoré sa viaže na časť podnikateľských príjmov neziskových organizácií.
Rezort tvrdí, že opatreniami sa snaží zjednodušiť daňový systém. „Ak chceme mať veľké množstvo výnimiek, musíme akceptovať aj vysokú sadzbu dane z príjmov, aká je napríklad v Nemecku,“ povedal Šmál. Najvyššia sadzba pre ľudí je v Nemecku až 47 percent, zatiaľ čo na Slovensku je jednotná 19-percentná sadzba pre všetky príjmy jednotlivcov aj firiem.
Čo navrhuje ministerstvo financií
b zrušiť nezdaniteľné minimum pre tých, čo zarábajú viac ako milión ročne. Iným minimum znížiť
zrušiť možnosť firiem každoročne darovať dve percentá z odvedených daní rôznym občianskym združeniam
zrušiť oslobodenie podnikateľských príjmov neziskoviek do 300-tisíc korún ročne
zrušiť 12-tisícovú odpočítateľnú pobočku pre dobrovoľné sporenie do penzie, či na životné poistenie
znížiť DPH na lieky z 19 na 10 percent
znížiť paušálne výdavky pre remeselníkov a živnostníkov zo 60 na 40 percent
zrušiť oslobodenie od dane na výnosy z predaja podielových listov
Čo prinesú rozpočtom
zmeny v dani z príjmov
2007: 1,5 miliardy korún
2008: 4,3 miliardy korún
2009: 4,6 miliardy korún
Zdroj: ministerstvo financií
Čo zoberie rozpočtu
zníženie DPH
2007: 2,7 miliardy korún
2008: 2,8 miliardy korún
2009: 3 miliardy korún