Americký veľvyslanec USA v SR Rodolphe Vallee vítal 6. septembra osobne slovenských vojakov, ktorí sa vracali z misie v Iraku. FOTO - TASR |
Nemusí to však znamenať úplný odchod slovenských vojakov z tejto krajiny. Ministerstvá obrany a zahraničných vecí pripravujú formálnu zmenu misie a pravdepodobne zohľadnia požiadavky USA.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Igor Pokojný tvrdí, že minister Ján Kubiš pred niekoľkými dňami predstaviteľov USA informoval o pláne stiahnuť ženistov z Iraku s "tým, že oni nás požiadali, aby sme participovali nejakou inou formou". Iná forma je podľa Pokojného napríklad vyslanie inštruktorov, ktorí by učili Iračanov odmínovávať.
Inštruktormi by boli rovnakí vojaci, ktorí sa už pripravujú na prípadnú ďalšiu výmenu ženistov v Iraku. Mali by len iný výcvik. Podľa hovorcu Ozbrojených síl SR Milana Vangu vie armáda okamžite zareagovať zmenou výcviku tak, aby boli vojaci schopní plniť úlohy inštruktorov. "Keby vyšla priama požiadavka, operatívne zmeníme špecializovaný výcvik," hovorí Vanga. Výcvik má niekoľko fáz - od jazykovej, cez prípravu so zbraňami, až po konkrétne úlohy pri odmínovaní.
USA má teraz špecifikovať, kde a akú pomoc by uvítali, aby to bolo výhodné pre nich aj pre nás. Podľa toho vláda rozhodne, koľko inštruktorov by sme do Iraku vyslali a na ktoré miesta.
Šéf parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Rudolf Pučík (SNS) hovorí, že o všetkom musí rozhodnúť ministerstvo obrany a ministerstvo zahraničia, "k nám na výbor ešte neprišli detailné informácie".
Bývalý minister obrany Martin Fedor si myslí, že ak Ficova vláda vyšle do Iraku inštruktorov, pôjde v stopách bývalej vlády, ktorá to chcela dosiahnuť. "My sme dokonca presadili zmenu mandátu, že budeme upúšťať od hlavnej činnosti, čiže ženistov, a budeme vysielať stále viac ľudí na výcvikové a tréningové aktivity," hovorí Fedor.
Robert Fico mal ešte pred voľbami v pláne "okamžite stiahnuť" vojakov z Iraku. Fedor hovorí, že ak bude v Iraku "čo len jeden slovenský vojak, znamená to, že vláda z Iraku vojakov nestiahla". Vláda podľa neho nebude musieť ani zmeniť mandát, lebo je už pripravený. "Je to aj v súlade s úsilím OSN aj Američanov, ktorí sa chcú dostať do štádia, keď iracké bezpečnostné zložky preberú väčšiu zodpovednosť za krajinu," hovorí Fedor.