Gyurcsány na návšteve v kasárňach policajtov zasahujúcich v uliciach Budapešti.
FOTO –ČTK/AP
osti v Budapešti.
Ospravedlnením za klamstvá, ktoré od premiéra požadujú zo všetkých strán, sa včerajšie slová premiéra dajú nazvať len ťažko. Gyurcsány si pred novinármi najprv položil otázku, či nesie osobnú zodpovednosť za vzniknutú situáciu. Odpovedal veľmi neurčito. Opäť sa zastal reforiem a vyzdvihol odvahu svojej vlády s nimi začať.
Odvaha konať sa v posledných mesiacoch podľa premiéra nespojila s odvahou hovoriť. Priznal, že neveril ani sám sebe, že je možné širokým vrstvám voličov vysvetliť, prečo sú reformy nevyhnutné.
Podľa premiéra treba skoncovať s politikou založenou na ilúziách, že hospodársku nestabilitu vyrieši iba ekonomický rast alebo úspory. Pripustil tiež, že na budúci rok príjmy obyvateľstva o pár percent poklesnú.
V Maďarsku sa v nedeľu uskutočnia komunálne voľby starostov a primátorov, voľby do obecných, mestských a župných zastupiteľstiev a voľby do samospráv národnostných menšín. Líder opozičného Fideszu a expremiér Viktor Orbán voľby označil za referendum o Gyurcsányovi a jeho vláde. Ak ich vraj prehrá, súčasná vláda socialistov a liberálov sa podľa neho musí vzdať moci a do predčasných volieb ju má nahradiť kabinet odborníkov. V utorok Gyurcsánya v otvorenom liste vyzval odstúpiť aj bývalý prezident Ferenc Mádl, blízky Fideszu.
Gyurcsány však odmieta odísť a podľa ústavy ho k tomu nič nenúti. Vládne strany majú v parlamente pevnú väčšinu a v ťažkej situácii prisahali svojmu lídrovi vernosť. Vystriedať premiéra by ich mohlo prinútiť iba to, ak by komunálne voľby naozaj katastrofálne prehrali. Napríklad, ak by stratili vládu nad Budapešťou, tradičnou baštou vládnych strán.
Gyurcsánya pritom neohrozuje iba porážka jeho socialistov, ale aj menšej vládnej strany liberálov. Na čele Budapešti stojí nepretržite od roku 1990 liberálny politik Gábor Demszky, ktorý bude v nedeľu bojovať doteraz najvážnejší boj.
Ohrozuje ho nezávislý kandidát podporovaný Fideszom. Strata Budapešti by ohrozila samostatnú existenciu liberálov, ktorí sa medzi parlamentnými stranami držia iba vďaka silným pozíciám v hlavnom meste.
Ústup liberálov do bezvýznamnosti by bol pre Gyurcsánya vážnou ranou. Jeho strana by prišla o tradičného koaličného partnera a Gyurcsány o spojenca, o ktorého sa opieral aj v socialistickej strane. K programu liberálov má premiér v mnohom bližšie, ako k programu vlastných socialistov.
Vláde môže pomôcť, že Európska komisia v utorok schválila maďarský program približovania sa k zavedeniu eura za cenu tvrdých úsporných opatrení. Fidesz predtým tvrdil, že Brusel vládny program odmietol.