Platnosť vkladov, pri ktorých nie je známy konkrétny majiteľ, štát zrušil od 1. januára 2004. Banky ich odvtedy neúročia. Na konci roka prevedú zostávajúce anonymné vklady na účet určený ministerstvom financií. Vyzdvihnúť si zostatky na anonymných vkladoch však budú môcť ľudia aj potom. V prospech štátu definitívne prepadnú 1. januára 2012.
Najviac anonymných vkladov za 1,34 miliardy korún spravuje Slovenská sporiteľňa. VÚB banka eviduje na anonymných vkladoch takmer 130 miliónov korún, okolo 50 miliónov je v Ľudovej banke a necelých 14 v Tatra banke. Aj ostatné banky popri tom evidujú niekoľko miliónov korún anonymných vkladov napríklad v depozitných certifikátoch.
O tom, že štát bude vyplácať náhrady ešte ďalších päť rokov, informuje na svojej webovej stránke aj Národná banka Slovenska. Reagovala tak na narastajúci počet podaní občanov k anonymným vkladom.
"Zhruba tretina účtov z celkového počtu má zostatok do sto korún," povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Miriam Fuňová. V banke však zostali aj anonymné vklady nad pol milióna. "Väčšinou sú to vklady do 2000 korún, ale vyskytujú sa aj anonymné knižky so zostatkom nad 100-tisíc korún," povedala zas hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová.
Ak klient zabudol heslo, nárok na peniaze nestráca. "Stačí, ak predloží doklad totožnosti a podpíše v banke čestné vyhlásenie a sľub odškodnenia, že si je vedomý trestnoprávnych dôsledkov, ak uviedol nepravdivé informácie," povedala Fuňová. Aj VÚB banka v tomto prípade vyplatí vklad len po predložení vkladnej knižky a podpise čestného vyhlásenia, že je jej majiteľom. "Ak klient heslo zabudol, nie je mu možné vyplatiť vklad s výnimkou, že hodnoverným spôsobom preukáže, že mu vklad patrí, napríklad na základe dedičského rozhodnutia," povedal zas Roman Začka z Tatra banky.
Ak klient stratí vkladnú knižku, VÚB banka mu vyplatí peniaze len vtedy, ak vie poskytnúť údaje potrebné na identifikáciu vkladnej knižky (napríklad názov knižky, číslo účtu, heslo, dátum vystavenia). Aj v tomto prípade podpisuje čestné vyhlásenie. "Pri vyššom zostatku ako 10-tisíc korún musí o jeho vlastníckych právach na vklad rozhodnúť súd," hovorí Fuňová zo sporiteľne. (of)