Ratko Mladič. Najnovšie
na plagáte.
FOTO – ČTK/AP
V Belehrade sa včera začal proces s desiatimi Srbmi, čo Mladičovi na úteku pomáhali. Ten je obvinený z vojnových zločinov, genocídy a zločinov proti ľudskosti počas vojny v Bosne .
Mladič zostáva pre veľkú časť krajiny stále hrdinom. Jeho vydanie tribunálu v Haagu je kľúčové na ďalšie pokračovanie rozhovorov o vstupe do únie medzi Bruselom a Belehradom. Napriek tomu nič nenasvedčuje, že by srbská vláda na jeho dolapenie niečo robila.
Mladičov prízrak je aj za vládnou krízou. Ak nepríde čoskoro k dramatickému zvratu, z vlády vystúpi proreformná strana G17+ a premiér Vojislav Koštunica bude čeliť hrozbe predčasných volieb. Politici z G17 sa zaviazali sľubom, že ak sa do konca septembra s „Mladičom niečo neurobí“ a rozhovory s úniou preto zostanú pozastavené, odchádzajú z Koštunicovho kabinetu.
Atmosféru v krajine najlepšie dokreslil belehradský denník Glas Javnosti, keď do novín v pondelok vložil plagát Ratka Mladiča. Rozhodol sa, že vyťaží z jeho popularity a zdvihne si náklad. Zdvihol tak zo stoličiek nemálo občianskych aktivistov, ktorí v Srbsku zápasia s väčšinovou mienkou a upozorňujú na Mladičove zločiny.
Vložený plagát je veľkou nepríjemnosťou pre vládu, ktorá napriek všetkým zlyhaniam a nedôvere, ktorú voči nej medzinárodný tribunál má, podniká aspoň formálne kroky na dolapenie Mladiča. Zverejnenie viacerých fotografií Mladiča preto nemohla nechať bez povšimnutia. Na jednej mladý vojak salutuje pred fotkou Mladiča.
Rašim Ljajić, ktorý je v Belehrade zodpovedný za spoluprácu s Haagom, srbskému rádiu B92 povedal, že plagát spôsobil krajine veľkú politickú škodu. Deň predtým medzinárodným predstaviteľom vysvetľoval prozápadné pozície vlády.
Plagát mal aj ďalšiu dohru. Mladík salutujúci pred podobizňou Mladiča dostal z armády padáka.
Krajišnika odsúdili na 27 rokov
HAAG - Medzinárodný tribunál v Haagu odsúdil na 27 rokov bývalého šéfa bosniansko–srbského parlamentu Momčila Krajišnika. Pravú ruku bývalého prezidenta bosnianskych Srbov Radovana Karadžiča uznali za vinného z vraždy, vyháňania a perzerkúcie počas vojny v Bosne. Obvinenia týkajúce sa genocídy sa podľa súdu nepotvrdili. Karadžič aj bývalý vojenský veliteľ Mladič tribunálu unikajú na slobode.
(reuters)