Rodinný dom za každých okolností odráža hmotný štandard jeho obyvateľa, jeho životný štýl, postoje k životu, k profesii, k spoločnosti, spoločenské postavenie a vkus. Domy môžu byť rôzne, tak ako sú rôzni ich obyvatelia, životné štýly i požiadavky na vlastné bývanie. Rodinný dom charakterizuje permanentné prehodnocovanie túžob, prianí, predstáv a potrieb jednotlivca a jeho rodiny, a ako sa mení štruktúra rodiny, menia sa aj názory obyvateľov. V každom prípade by rodinný dom mal byť prostredím „navždy“. Jeho kúpa či stavba je rozhodnutím, ktorého dôsledky - dobré či zlé - znášame dlhodobo, a tak je vhodné starostlivo dopredu uvážiť, čo nám bude naozaj vyhovovať.
Pri hľadaní vlastnej originálnej predstavy je veľmi ťažké nepodľahnúť v absolútnej miere konvenčným módnym trendom a tomu, čo má sused. Charakter domu vytvára jeho hmota, resp. členitosť hmôt, exteriérové prvky - balkóny, lodžie, terasy, strešné záhrady a tvar strechy. Dôležité sú aj typy na dome použitých materiálov a ich farebnosť.
Keď máme kúpený pozemok, ako prvá otázka, ktorá sa nám neodbytne tlačí do popredia, je rozhodovanie: dom - originál na mieru alebo ten z katalógu? Nie všetkým sa pozdáva možnosť dať si postaviť dom na mieru, a preto volia katalógový dom, ktorý viac-menej vyhovuje ich požiadavkám i vkusu. Títo ľudia považujú námahu spojenú s vymýšľaním domu a jeho navrhovaním za zbytočnú a hotový sériový projekt sa im zdá ekonomicky výhodnejší.
Na opačnej strane stoja tí, ktorí v žiadnom prípade nechcú katalógový dom. Zväčša majú presnejšiu predstavu, čo chcú a dôverujú architektovi, ktorý zosúladí ich predstavy a do projektu domu premietne osobné a intímne chápanie myšlienky ich budúceho obydlia i vzťah domu k okolitej krajine. No a čo sa nákladov na stavbu samotnú týka, odborníci vedia, že rozdiel medzi typovým a individuálne riešeným rodinným domom v našich podmienkach vlastne ani neexistuje.
Správne umiestnenie domu na pozemku je predpokladom na jeho bezproblémové vizuálne i praktické začlenenie do okolitého prostredia, ale aj na jeho efektívne využitie. U nás sa najčastejšie využívajú samostatne stojace a radové rodinné domy.
Pri hľadaní vhodnej polohy domu na pozemku je jedným z najdôležitejších faktorov terén a orientácia na svetové strany. Málokedy sa podarí získať ideálny pozemok, takrečeno „na zelenej lúke“, kde dom možno zrealizovať bez akýchkoľvek obmedzení a nárokov na prispôsobovanie sa. Typ a architektúru domu predurčuje aj existujúce prostredie.
Domy na slovenských dedinách, najmä tých horských, majú šikmé strechy rôznych jednoduchých typov: sedlové, valbové, stanové. Moderný nový dom s plochou strechou a rovnako aj tzv. alpský domček s komplikovanou členitou strechou a nekonečným množstvom vikierov v kontexte našej dediny vyzerá ako päsť na oko. V mestskom prostredí sú miesta, kde má svoje čaro architektúra plochých striech. Je známe, že v období moderny 30-tych rokov 20. storočia vznikali v mestách novodobé štvrte, ktoré reprezentovali myšlienkový prúd - funkcionalizmus. V tomto čase vznikli naozaj krásne mestské vily, oprostené od akýchkoľvek dekorácií a porovnateľné so svetovou špičkou. Ich architektúra používala väčšinou ploché strechy, nechávala pôsobiť materiály a rešpektovala pozemky, na ktorých boli postavené. Ak sa ide stavať rodinný dom do takéhoto prostredia, šikmá strecha by sa na ňom nemala objaviť.
K prostrediu totiž treba byť vnímavý, komunikovať s ním, aby navrhnutý dom rešpektoval okolie. Architektúra domu nemá byť len otázkou stavebných materiálov a kompozície, ale aj spoločenskej komunikácie, tolerancie a kultivovanosti majiteľa.
Existujú rôzne typy domov: samostatný, izolovaný dom, dvojdom, radový, átriový a terasový dom. Samostatný izolovaný dom sa hodí na širšie a roz-siahlejšie pozemky, radová zástavba domov sa používa pri úzkej parcelácii, niekedy, keď sú pozemky veľmi malé, radové domy môžu mať átriá. Do strmého členitého terénu je vhodným riešením terasový dom.
Pri rekonštrukcii už existujúceho domu sa vynárajú skôr technické prob-lémy (či nie je dom vlhký, či má dostatočné predpoklady, aby vydržala pôvodná statika v prípade nadstavby a ďalšie iné). Dom má zväčša pôvodný charakter, niekedy malebný dobový vzhľad a tvaroslovie, ktoré pri novom koncepte treba čiastočne rešpektovať a prispôsobiť novému zámeru. Niekedy je potrebná dostavba, ktorá môže byť zrealizovaná prísne v duchu tvaroslovia pôvodného domu, no napriek tomu môže mať aj úplne moderný vzhľad a harmonizuje s pôvodným domom.
Ľudia, ktorí svoj doterajší život prežili v obmedzených podmienkach panelových bytov, sa nezriedka stávajú „megalomanmi“, keď plánujú postaviť vlastný dom. Chcú veľký priestor, veľa izieb, nespočetné kúpeľne, bazén, zimnú záhradu a všetko, čo si doteraz z priestorových dôvodov nemohli dovoliť. Výsledkom býva obrovská „hacienda“, ktorá bije do očí svojím nepomerom. Veľkosť domu má síce spĺňať predstavy obyvateľa, ale zároveň by nemala prekročiť logiku a súdnosť. Treba sa tiež zamyslieť nad prevádzkou, ktorá tiež čosi stojí. No a aj v estetike často „menej býva viac“.
Každý človek žije svoj súkromný, verejný a pracovný život. Proporcie medzi týmito životmi sa premietajú aj do dispozície domu. Inak bude vyzerať dom, kde sa budú týždenne usporadúvať večierky pre väčšiu spoločnosť, inak dom s manželkou na materskej dovolenke a starou babičkou, inak dom, v ktorom je firemná kancelária podnikateľa. Máloktorý dom má však úplne vyhranený charakter. Väčšina ľudí požaduje, aby dom obstál v ktorejkoľ-vek z týchto funkcií, a tak vystupuje do popredia viacúčelovosť niektorých priestorov.
Pojem kvalitná architektúra, do ktorej sa zaraďuje aj výstavba rodinných domov, to je vždy veľmi subjektívny pohľad, ktorý závisí nielen od informácií a ich spracovania, ale aj od predstáv a vplyvu spoločenských konvencií. Architektúra by mala byť vždy riešená v snahe hľadania vnútorných súvislostí, v pochopení kontextu a rešpektovaní miesta, teda niekedy aj historického prostredia. Cesta tvorby dobrej súčasnej architektúry nie je vo formálnom napodobňovaní a kopírovaní tvarov, je v oveľa hlbších súvislostiach, ktoré vychádzajú z domácich tvaroslovných zdrojov, urbanizmu a umiestnenia domu na pozemku, samozrejme pretransformovaných do súčasných názorov a materiálov.
- Ing. arch. Irena Dorotjaková