Naprieč svetom

Discovery Channel od nedele 1. októbra začína s vysielaním zaujímavého cestopisného Discovery Atlasu. V ňom prinesie kolekciu tridsiatich dvojhodinových portrétov, ktoré dokumentujú svet v detailoch HD formátu. Pre laikov zobrazenie HD je podstatne kvalit

 Discovery Channel
1. októbra; 21.00

nejšie ako bežné, ktoré sa vysiela v televízii. Horšie je, že väčšina divákov u nás to zrejme na svojich starších prijímačoch neocení. Každá časť kombinuje fotografie s najmodernejšími zvláštnymi efektmi a príbehmi, ktoré vykresľujú krajinu a jej obyvateľov. Prvý diel série Atlas uvedie portrét obyvateľov, dejín a kultúry Číny. Budeme svedkami jedného z mála okamihov, keď najstarší a najľudnatejší národ na Zemi otvoril dvere zvyšku sveta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čína - krajina mnohých tvárí
Socialistická krajina s kapitalistickým hospodárstvom. Krajina veľkých možností - aj keď len pre vyvolených. Stará bájna krajina opradená legendami. Krajina odpradávna lákajúca cestovateľov a obchodníkov. Krajina, kde ľahko môžete stratiť tvár, no i nájsť samého seba. Krajina, kde sa hypermoderný svet strieda s tradíciou, oceľ a sklo s drevom a bamjánom.

SkryťVypnúť reklamu

To všetko a nielen to sa dá povedať o Číne. Čína je jednou z najstarších civilizácií sveta, jej história trvá viac ako 7000 rokov. Od pádu Rímskej ríše bola Čína najväčším štátom na svete a až do európskej renesancie aj technicky najvyspelejším. Číňania nazývali svoju krajinu ríšou stredu - Čung - kuo a dlho ju pokladali za stred sveta. Jej názov je spomienkou na mocný štát Čchin, ktorého panovník Čchin Š - Chuang v roku 221 p. n. l. zjednotil krajinu roztrieštenú na drobné kniežatstvá.

Čo by ste mali vidieť...
Po celej Číne od rieky Jau-lu-Tiang po Západokórejský záliv a púšť Gobi sa tiahne Veľký čínsky múr. Je dlhý 6700 km a postavený z tehál a kameňa. Dosahuje výšku 7,5 metra. Je to najrozsiahlejšia stavba, akú kedy človek vytvoril a podľa niektorých zdrojov ju vidieť aj z vesmíru. Veľký čínsky múr dal vystavať v 15. storočí čínsky cisár z dynastie Ming na obranu proti Hunom. Múr pretína polovicu čínskeho územia, vedie cez svahy a stráži údolia.

SkryťVypnúť reklamu

Šanghaj je miesto, kde sa spája stará i nová Čína, kde nájdete najmodernejšie finančné, obytné a administratívne centrum Pudong, dve z desiatich najvyšších stavieb sveta, no i starú koloniálnu štvrť poznačenú Európanmi, kde svojho času nemali prístup psy a Číňania. Nájdete tu i Chrám jadeitového Budhu či ojedinelú ukážku čínskej architektúry - záhradu Yu-an. Tú dal postaviť na začiatku 16. storočia jeden z mnohých mandarínov (starosta, gubernátor oblasti) ako svoju rezidenciu.

Turisti smerujú do Si-anu pre jeho bohatú históriu a terakotovú armádu. Nájdete tu však aj taoistický, lámaistický, protestantský i katolícky chrám či moslimskú mešitu - mesto je ukážkou ekumenizmu v praxi. Najvýznamnejším lákadlom je však terakotová armáda z obdobia dynastie Čchin. Ako mnoho iných vzácnych nálezov aj hlinených vojakov objavili náhodou - pri hĺbení studne na poli v roku 1974. Šťastný nálezca by nebol až taký šťastný, keby mu čínska vláda nezabezpečila ako jednému z mála pohodlné živobytie do konca života. Dnes je asi 70-ročný, sedáva v múzeu a na požiadanie podpisuje knihu o histórii nálezu. Hlinená armáda stráži hrobku 1. čínskeho cisára Š-chuang, o ktorom sa hovorí, že dal zakopať 464 konfuciánov, ktorí nesúhlasili s jeho spôsobom vlády.

SkryťVypnúť reklamu

V hlavnom meste Peking je najdominantnejšie Námestie nebeského pokoja s monumentálnymi stavbami mauzólea večne živého vodcu Maa Ce-tunga, pamätníka čínskych obetí všetkých oslobodzovacích bojov (a tých bolo naozaj dosť) a samozrejme s hradbami Zakázaného mesta. To sa nachádzalo v samom strede starého Pekingu. Mestské hradby mali štyri brány a ich spojnice sa pretínali práve v Zakázanom meste. Zakázané bolo do roku 1925. Kým dovtedy do neho smel vstúpiť len cisár s rodinou, jeho konkubíny, vybraní úradníci a vojaci, po tomto roku aj jednoduchí Číňania. A po nakrútení filmu Posledný cisár Bernardom Bertoluccim aj návštevníci zo Západu.

Čo by ste mali zažiť...
Mnohí cestovatelia tvrdia, že kto nezažil oslavy Nového roka, nezažil pravú Čínu. Každý rok koncom januára alebo začiatkom februára sa Číňania pripravujú na oslavy Nového roka. Obydlia vyzdobia červenými dekoráciami pre šťastie, deti dostávajú nové šaty a hračky. Slávnosť trvá niekoľko dní. Všetky úrady a obchody sú zatvorené, ľudia sa vyberú do ulíc, robia sa ohňostroje, mnohí sa pridávajú k ukážkam levích a dračích tancov. Za zmienku stoja i ostatné sviatky spojené s vegetačnými cyklami, ranné cvičenie tai-či v parku či svadby na vidieku. A samozrejme kuchyňa. Západná z provincie Sečuan je známa koreninami ako badián, ďumbier, čili papričky. Severná z Pekingu je preslávená chutnou pečenou kačicou. Kantonská strava na juhu je svetoznáma rybacími špecialitami mimoriadne jemnej chuti. Jedlá sa pripravujú dusením alebo pražením na veľkej panvici nazývanej wok. Na juhu krajiny sa podáva ryža a na severe cestoviny alebo rezance. A k tomu čaj bez mlieka a cukru.

SkryťVypnúť reklamu

Oficiálny názov: Čínska ľudová republika
Rozloha: 9 572 405 km2 (vrátane Hongkongu).
Počet obyvateľov: 1 228 506 889 (údaj z 1997)
Hlavné mesto: Peking (s aglomeráciou 12 510 000 obyvateľov)
Mena: jüan
Úradná reč: mandarínska čínština, v autonómnych oblastiach i príslušný miestny jazyk.
Územné členenie: 23 provincií, tri samosprávne mestá, jedna zvláštna administratívna oblasť Hongkong a päť autonómnych oblastí.
Najväčšie mesto: Šanghaj (13 342 000 obyvateľov)
Najdlhšia rieka: (Chang Jiang - 5520 km)
Najvyšší vrch: Mount Everest (Qomolangma Feng - 8848 m)
Najnižší bod: - 154 m (Turfanská preliačina, Turpan Pendi)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 532
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 200
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 895
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 958
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 824
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 803
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 469
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu