Náš domov je jedným z mála miest, ktoré si môžeme zariadiť presne podľa svojich predstáv a prianí. Je jedno, či bývame v malom byte, alebo priestrannom rodinnom dome. Chceme sa v ňom cítiť útulne a pohodlne, chránení pred okolitým svetom. Spojivom s vonkajškom bývajú zväčša návštevy, ktoré si pozývame, a ich pocity reflexiou nášho vkusu a ocenením našej snahy. Domov by mal byť miestom, kde môžeme odpočívať a relaxovať, a zároveň by mal poskytovať priestor na napĺňanie rôznorodých potrieb a záujmov členov našej domácnosti. Hoci zariaďovanie interiéru nášho obydlia je limitované našimi finančnými prostriedkami, ani obmedzené možnosti nám nebránia v tom, aby sme ho zariadili maximálne funkčne a útulne, tak, aby nás inšpiroval k pozitívnemu náhľadu na život a umožňoval nám intenzívne precítiť radosť zo žitia. Mal by zároveň reflektovať náš charakter, temperament, postoj k svetu a vyjadrovať náš životný štýl. Mal by byť nenúteným a príjemným miestom, nie výstaviskom zbierky dizajnérskych kúskov, ktoré nám nič nehovoria, či zakonzervovaným múzeom zašlých čias, kde sa vecí nikto nesmie ani dotknúť či nebodaj s nimi hýbať, alebo starožitníctvom s nádychom starinárstva. Skrátka priestor zariadený funkčne, prakticky, nenútene, pohodlne. Osobitý, proste na náš obraz.
Voľbu nábytku a doplnkov by sme mali podriadiť predovšetkým vlastným potrebám a svojmu vkusu. Najdôležitejšie je si uvedomiť na začiatku, aký celkový dojem chceme vytvoriť a potom pri zariaďovaní sa snažiť interiéru dať jednotný výraz podporený našim osobitým štýlom. Je lepšie premy-slieť si zariadenie bytu do detailov a predstavy preniesť na papier v podobe náčrtkov a plánov, ako bezhlavo poskupovať kusy nábytku, ktoré pri umiestnení v interiéri nebudú k sebe ladiť.
Do úvahy by sme mali brať aj vek a stav domu, v ktorom sa náš obytný priestor nachádza a taktiež jeho priestorové možnosti. Avšak aj tu sú pravidlá len naznačené, a nie striktne dané: starší priestor môžeme smelo oživiť moderným nábytkom s čistými líniami, s využitím kontrastných materiálov a farieb a, naopak, nič nebráni tomu, aby sme po stavebnej stránke moderný interiér zariadili nábytkom z tradičných prírodných materiálov mäkkých tvarov v teplých tóninách.
Nebojme sa zmeniť pôvodnú funkciu jednotlivých miestností v byte či dome a prispôsobiť ich našim súčasným potrebám. Môžeme napríklad spojiť dve menšie miestnosti v jeden otvorený priestor, ktorý zariadime ako obývačku a jedáleň, alebo malú izbu premeniť na pracovňu či kúpeľňu. Hľadajme to pravé využitie každej miestnosti vzhľadom na jej veľkosť, tvar, presvetlenie a dispozíciu v rámci obydlia, buďme nekonvenční a veľkorysí. Veľkým zjednodušením nášho ďalšieho života bude účelné vyriešenie úložných priestorov v obydlí šatníkmi a vstavanými skriňami, ktoré nám pri vhodnom umiestnení uvoľnia, odľahčia a zprehľadnia životný priestor. Snažme sa nezapratať si obydlie zbytočnými kusmi nábytku, radšej voľme menej zariadenia z kvalitnejších materiálov a s viacfunkčným využitím. Moderný nábytok už nie je len funkčný a jednoduchý, ale aj pohodlný a veselý. Strohosť a funkcionalizmus zo začiatku storočia sú nahradené pôžitkom z užívania a maximálnemu prispôsobeniu sa ľudským potrebám. Nábytok, ktorý nevyhovuje pohodliu, ergonomickým potrebám ľudského tela a neosvieži zmysly, nie je funkčný, nevynímajúc farebné ladenie, povrchovú úpravu a vypracovanie detialov.
Požiadavky ľudí dnešnej doby sú veľmi rôznorodé, v interiéroch sa čoraz viac uplatňuje nábytok a zariadenie osobitého dizajnu, netradičných kombinácií farieb, štruktúr a inovatívnych materiálov. Od objavenia umelej hmoty a jej prvých pokusov použitia v nábytkárskom priemysle a dizajne pretieklo veľa vody. V súčasnosti sú plasty v porovnaní s klasickými mate-riálmi rovnocenným a vysoko žiadaným materiálom vďaka svojej tvarovateľnosti, ľahkosti, pružnosti, relatívnej tvrdosti a odolnosti, výbornému a rôznorodému opracovaniu povrchov, farbiteľnosti, priezračnosti a či zmatneniu samej hmoty produktov. Vlákna z plastických materiálov sú vhodnými výpletovými materiálmi sedačiek a stoličiek, sú pružné, príjemné na dotyk a tepelne nevodivé. Na obloženie kostry i na samotné vyformovanie objemu a tvaru sedačiek a pohoviek sa používajú tvarované polyuretánové peny. Plastické peny poskytujú zaujímavé možnosti konečnej úpravy sedacích súprav vo forme reliéfneho povrchu. Nafukovacie plastové sedačky sú hitom posledných rokov. Môžu byť priehľadné, jemne farebne tónované alebo farbené pestrými sýtymi farbami priamo v hmote.
Tradičné materiály ako drevo, papier, sklo a kov našli nové použitie vďaka ich netradičnému spracovaniu - z vrstveného papiera sa vyrábajú kreslá a regálové zostavy, tvarovaný vlnitý kartón je používaný na doplnky ako svietidlá a dekorácie. Ohýbaný oceľový drôt vypletaný do sietí býva priznaným konštrukčným materiálom pohoviek a operadiel kresiel či stoličiek. Ohýbaný plech a plasty tvarované do vlnoviek sú nosnými plochami políc, kresiel, stolíkov. Mnohé materiály ako kov, preglejka a plasty sú perforované geometrickými tvarmi - štvorcami, kruhami, elipsami alebo zaujímavými vzormi a vytvárajú nové, plastické štruktúry povrchov. Sklo môže byť matované v ploche alebo ozvláštňované rôznymi geometrickými tvarmi pieskovaním, alebo leptané či drvené, v kontrastnej kombinácii s hladko opracovaným kovom a ušľachtilým drevom. Zvláštny akcent nábytku v interiéri poskytuje farebné sklo v jasných, sýtych odtieňoch.
Textílie z prírodných vlákien, netradične spracované a v kombinácii s umelými vláknami sú u návrhárov vo veľkej obľube takisto ako recyklované textilné materiály. Používajú sa so zaujímavou potlačou - veľkými geometrickými a abstraktnými vzormi, s reprodukciami súčasného umenia alebo imitáciou vzorov kože exotických zvierat. Farebnou potlačou sa dekorujú aj povrchov kovov, plastov a drevolaminátov.
Drevo, najstarší prírodný materiál používaný v nábytkárskom priemysle, zažíva renesanciu svojho využívania. Pri spracovaní v masíve a pri použití ako masívna povrchová dyha na priemyselne upravených drevovláknitých alebo lepených doskách býva v súčasnosti rôzne povrchovo upravovaná: bielenálúhom alebo peroxidom vodíka, vymývaná prúdom piesku, drsnená drôtenými kefami, leptaná. Ďalšími obľubenými technikami povrchovej úpavy dreva sú morenie, farbenie a voskovanie.
Výrobcovia tlačení verejnou mienkou kladú čoraz väčší dôraz na súzvuk ich produktov so životným prostredím: mate-riály, ktoré sa používajú pri výrobe nábytku, sú recyklova-teľné, zbavené škodlivých látok, povrchové úpravy sú ekologické, výrobky majú viacúčelové použitie, sú nadčasové a tým sa zvyšuje ich životnosť. Samotné výrobné postupy sú čoraz viac v súlade s okolitou prírodou s prihliadnutím na znižovanie energetickej záťaže.
Trendom pri zariaďovaní interiérov je vhodná kombinácia starého s novým, tradičného s moderným. High-tech štýl 80-tych rokov sa už nenosí, aspoň nie v takom mierke, ako pri jeho počiatočnom boome. Za hranicami našej krajiny sa čoraz viac domácností zariaďuje mixom rôznych štýlov a období použitých v jednom priestore. Tak ako u nás sú čoraz širšou vrstvou populácie, nielen teenagermi vyhľadávané second-handy s odevami, v okolitom svete sú obľúbené second-handy s nábytkom, blšáky, trhy a podobne. Predávané sú aj remajky nábytku od slávnych dizajnérov, kópie vidieckeho nábytku, tvarovaný nábytok značky Thonet. Pôvodné vybavenie škôl, nemocníc, obchodov, kancelárií alebo výrobných podnikov si ľudia kupujú a renovovujú. V obľube sú kreslá z trubkovej ocele vyradené z kancelárií, skladacie plátené stoličky z hál a čakární, kovové zubárske vitríny a skinky, nemocničné oceľové pojazdné servírovacie stolíky, uzamykateľné kovové regálové skrine, pôvodné vybavenia veľkokuchýň a reštaurácií, ktoré dostanú nový dizajn prestriekaním, osadením nových koliesok, vymenením krycích dosiek, presklením, obitím kovovými platňami a podobne.
V súčasnosti v nábytkovej tvorbe premietnutej do výroby jednotlivé prúdy nábytkového dizajnu väčšinou plynule nadväzujú na tradíciu funkcionalizmu zo začiatku storočia cez modernizmus päťdesiatych rokov, neskorší postmodernizmus, high-tech, ekodizajn, frogdizaj a pod. a smelo ich prekračujú.
V Taliansku ako nábytkárskej a dizajnérskej veľmoci letia odvážne kombinácie tmavomoreného dreva s chladivým chómom, eloxovaným hliníkom a matovaným sklom, s vypracovanými a zaujímavými detailami rúčok, nožičiek, v kombinácii s posuvnými presklennými dvierkami či dverami so skladacími mechanizmami. Tvary nábytkových solitérov a nábytkových obývacích zostáv sú vyvážené, hranaté, vychádzajúce z proporcií kocky a kvádra, sú premysleného dizajnu, umožňujúceho variabilitu zostáv. Obľúbené sú jemné pastelové odtiene povrchov, netradičné farby ako lila, purpurová, svetlofialová, zelenkavá, odtiene sivej alebo kombinácie svetlých a tmavých driev. Na vitríny, servírovacie stolíky či konferenčné stoly sa používa ohýbané kalené sklo v minimálnej kombinácii s kovom a drevom alebo matované sklo v hranatých rámoch z tmavého dreva. Sedacie súpravy sú veľkorysé, jednoduchých strohých tvarov s kvalitnými poťahmi z materiálov novej generácie tvorených zmesou prírodných a umelých vlákien. Talianske stoličky, kreslá, pohovky, gauče sa vyznačujú osobitými tvarmi, kombináciou kože s trubkovou oceľou či ohýbaným drevom a tvarovanými plastami. Taliani obľubujú živé, svietivé farby a na poťahoch si dovolia odvážne kombinácie. Spálne sú riešené od ultra jednoduchých moderných zostáv v jednotnom dizajne po komplety z postelí, nočných stolíkov a skríň z tvarovaného a detailne opracovaného dreva, inšpirujúcimi sa tradičným nábytkom predchádzajúcich storočí. Interiér kúpeľní je tiež špičkového dizajnu od renomovaných súčasných návrhárov a dizajn nábytku sa odráža v osobitých tvaroch umývadiel, vaní, masážnych sprchovacích boxov až po najmenšie detaily: batérie, zrkadlá, vešiaky na uteráky, mydelničky. Talianski dizajnéri kombinujú sklo s tvarovanou preglejkou, eloxovaný hliník s tmavým drevom, svetlopastelové zostavy s koženými alebo farebnými plastovými madielkami. V kuchyniach nájdete tradíciu, modernu aj luxus. Prepracované detaily a drobnosti potešia všetkých užívateľov.
Nemecký nábytkársky priemysel je na rozdiel od taliankeho menej temperamentný, pýši sa strohým, racionálnym dizajnom, vyznačuje sa presnosťou, dokonalým vyhotovením detailov, luxusom používaných materiálov. Nábytkové zostavy, z ktorých je u nás známy najmä dizajn kuchynských li-niek, elektrospotrebičov a technického vybavenia domácností, je menej otvorený a pôsobí na nás až chladivým dojmom a farebnou jednotvárnosťou.
Francúzske nábytkové výrobky prinášajú zo sebou šarm elegancie, pestrosti, dobrého vkusu a bohatej histórie. V našej krajine sa temer nepredávajú.
Dizajn nábytku škandinávskych tvorcov sa pridŕža remeselnej tradície a je poznačený pozitívnym vzťahom k masívnemu ihličnatému drevu. Vyznačuje sa jemnými mäkkými farbami, citlivou kombináciou prírodných materiálov, osvedčenou jednoduchosťou s nádychom vi-diecka. Známy a cenovo dostupný je u nás nábytok zo Švédska a Dánska.
Španieli a Portugalci sú temperamentný národ tak ako ich nábytok je veselých kombinácií farieb, či s nádychom historickej nostalgie. Na našom trhu sa predávajú kúpeľňové zostavy, menej kuchyne.
Angličania s tradične dobrým a vyberaným vkusom sa radia k dizajnérskej svetovej špičke. Škála anglického nábytkové dizajnu je veľmi rôznorodá, pestrá a odvážna. Ťaží z rozsiahlych inšpiračných zdrojov bývalej koloniálnej veľmoci a ako krajina otvorená a ústretová voči cudzincom neustále podporuje nové talenty. Našinec sa s originálnym anglickým dizajnom v obchode temer nestretne. Zariadiť obydlie podľa svojich predstáv je náročná úloha vyžadujúca cit, trpezlivosť a skúsenosť. Niekedy až po niekoľkých neúspešných pokusoch dospejeme k vytúženému výsledku. Želám vám, aby ste sa nenechali odradiť a hľadanie vlastnej tváre nevzdávali, a so svojím bytom rástli v úsilí o krajšie a milšie prostredie.
Ing. Katarína Polakovičová