Okná a dvere domu otvorené dokorán

Pár slov z histórie okien

Okno je otvor v stene, ktorý slúži na prevetranie a osvetlenie vnútorného priestoru. Objavuje sa už na najstarších stavbách. V dobe bronzovej sa síce v severnej a strednej Európe nevyskytuje, ale vo veľkom sa používa na juhu Talianska a na Kréte a sklo tu bolo nahradené pergamenom alebo tkaninami. Z južnej Európy sa okno rozšírilo do severnej, ale na niektorých miestach v Škandinávii nebolo známe ešte ani v 16. storočí. Rovnako starý je spôsob zasklievania. Už starí Rimania zasklievali do olovených líšt. Pred vynájdením skla sa do rámov vkladali rôzne blany, pergamen, tkaniny, prerezávané kamenné dosky alebo husté drevené mreže. V 4. a 5. storočí n.l. bolo často používané farebné sklo. V Európe bohatší mešťanostovia používali zasklievanie okien už v 12. storočí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Funkcie okna

Primárnymi funkciami, ktoré okná na dome spĺňajú, sú: prirodzené denné osvetlenie a oslnenie interiérov, prirodzené vetranie interiérov a vizuálny kontakt exteriéru a interiéru. Okno sa výrazným spôsobom podieľa na tvorbe architektúry domu. Pretože okná sú súčasťou obvodového plášťa domu, musia spĺňať aj ďalšie kritériá: statickú a dynamickú odolnosť, tepelnú, zvukovú a vzduchovú izoláciu, izoláciu proti dažďovej vode a ochranu proti násilnému vniknutiu.

Riešenie prirodzeného denného osvetlenia obytných priestorov by malo rešpektovať nasledovné odporúčenia, ktoré sa musia uplatniť pri spracovávaní projektu:

* pomer hĺbky miestnosti k svetlej výške by mal byť max. 1,9;

* percento zasklenia z podlahovej plochy miestnosti by malo byť min. 15 %;

SkryťVypnúť reklamu

* odporúča sa, aby spodná hrana zasklenia pri bočnom osvetlení bola max. 1,2 m a horná hrana min. 1,9 m nad podlahou;

* medziokenné piliere majú mať max. 1,5 m;

* v závislosti od zatienenia okna by jeho veľkosť mala byť 30 - 50% plochy obvodovej steny.

V obytných priestoroch musí okno zabezpečovať svetelnú mikroklímu, ktorá zodpovedá potrebám človeka. Prírodné svetlo plní významnú funkciu a periodická zmena svetla v čase ovplyvňuje celkový psychický a zdravotný stav človeka. Obytné priestory bez denného osvetlenia sú hygienicky neprípustné.

Denné osvetlenie má veľký vplyv na energetickú náročnosť celého domu, pretože s ním súvisia ekonomické náklady na vykurovanie. Minimálna spotreba energie na vykurovanie sa určuje z percentuálneho vyčíslenia plochy okien v obytných miestnostiach. Plocha okna z plochy obvodovej steny pri južnej orientácii by mala tvoriť 30 - 45%, pri orientácii na západ a východ 25 - 40%. Na sever sa situujú obyčajne úžitkové priestory a takto orientované okná bývajú menších rozmerov.

SkryťVypnúť reklamu

Okno, jeho tvar, druhy a rozmery

Okno tvorí rámová konštrukcia a sklenená výplň. Jeho špecifické postavenie je práve v tom, že tvorí súčasť exteriéru domu a fasády, ale aj interiéru domu. Okno je súčasť formovania plasticity domu, jeho radenie musí podliehať určitému rytmu a poriadku tak, aby bol zachovaný pomer plnej hmoty k oknám. Od pomeru plných plôch a okien závisí dojem architektúry, ktorá môže pôsobiť ľahko- alebo ťažkopádne.

Okná delíme podľa druhu použitého materiálu, podľa spôsobu otvárania, počtu krídiel, druhu zasklenia. Poznáme jednoduché a dvojité zasklenie. Jednoduché oddeľujú vnútorný priestor od vonkajšieho len jedným sklom a voľakedy sa takéto okná používali aj do obytných miestností. Dvojité okná sa začali u nás používať až v 18. storočí. Pôvodne sa vonkajšie okenné krídla otvárali smerom do exteriéru a vnútorné do interiéru. Dvojité okná sa v súčasnosti na novostavbách už nepoužívajú, iba ako repliky na rekonštrukciách historických budov, a preto sa podnes ešte nachádzajú na mnohých palácoch. Dnes sa okná zasklievajú izolačným dvojsklom alebo trojsklom, ktoré zamedzujú tepelným stratám. Podľa spôsobu otvárania sú okná pevné (neotváravé), otváravé, kyvné, posuvné, zásuvné, sklopné, výklopné, otočné. Osvedčili sa jednoduché otváravé okná s izolačným dvojsklom, ktoré majú dobré stavebno-fyzikálne parametre. Kyvné okno má krídlo otáčavé okolo horizontálnej osi a tento typ sa používa často pri školských stavbách. Na rodinných domoch sa uplatňujú otváravo-sklopné okná. Podľa tvaru sú okná delené na štvorcové, obdĺžnikové, kruhové, pásové. Špeciálnym prípadom je francúzske okno, ktoré končí tesne nad podlahou, má zvyčajne dve krídla a namiesto parapetu zábradlie. Štandardné rozmery okien sú 60, 70, 80, 90, 120, 150, 180, 210 cm do šírky, výška okna býva bežne120 - 180 cm.

SkryťVypnúť reklamu

Voľakedy sa používali iba drevené okná, ale dnes v dobe nových materiálov sa používajú často plasty a kovy. Drevené okná a geometria ich prierezu sa vyvíjali po stáročia a drevo na okennú konštrukciu stále ostáva jedným z najvhodnejších stavebných materiálov. Súčasná technológia jeho spracovávania umožňuje vytvárať lamelové profily s minimálnym počtom vrstiev. Najpoužívanejším drevom na výrobu lamelových profilov je smrek, borovica, dub, exotické dreviny. Kvalitné zlepené lamely môžu zaistiť požadovanú tvarovú stálosť a životnosť. Z hľadiska tepelno-izolačných vlastností a ľahkej údržby sú na rodinné domy vhodné plastové okná. Sú presné a kvalitné, vytvarované podľa najnovších poznatkov a majú viackomorový systém. Okná na báze hliníka sa používajú na rodinných domoch málo, samozrejme závisí od štýlu a charakteru architektúry. V zásade sú vhodné na zasklenie veľkých plôch a zimných záhrad.

SkryťVypnúť reklamu

Dvere

V Mezopotámii a Egypte sa dverné otvory uzatvárali rohožami, ktoré sa zrolovali a uchytili v hornej časti otvoru. Tento spôsob sa podnes uplatňuje v trópoch. V chladnejších krajinách sa otvory zatvárali doskami (drevenou, kamennou, kovovou), ktoré sa k otvoru prikladali rôznym spôsobom. Úkonu vchádzania a vychádzania sa často pripisoval zvláštny význam, a tak vznikli dvere určené na zvláštne poslania (napr. cárske, diakonské). Dvere boli súčasťou interiéru aj architektúry. To sa najviac prejavovalo na zdobení nadpraží a ostení, ktoré boli súčasťou historických slohov. V historickom vývoji prešli konštrukcie dverí radikálnou zmenou až v posledných desaťročiach. Určité obdobie boli dvere iba funkčným prvkom, ktorý nespĺňal estetické požiadavky architektov. Architektonické požiadavky na dvere sú zamerané nielen na ich technickú stránku, ale aj na povrchovú úpravu, profiláciu, tvary zárubní.

SkryťVypnúť reklamu

Základné funkcie dverí

Každé dvere majú plniť:

* komunikačné a vizuálne prepojenie dvoch priestorov;

* oddelenie priestorov s rôznou klímou a rôznymi požiadavkami na prostredie, podľa účelu.

Rôzne nároky a vlastnosti na jednotlivé priestory vyžadujú variabilnosť konštrukčného riešenia dverí. Ich konštrukcia sa skladá z dverného krídla (pohyblivá časť) a zárubne (pevná časť, osadená do stavebnej konštrukcie, má nosnú a vodiacu funkciu). Dvere môžu byť osadené do kovovej alebo do drevenej zárubne a zo statického hľadiska musí dverové krídlo vytvárať tuhý rám s dostatočnou pevnosťou, aby dvere odolávali všetkým účinkom zaťaženia.

Pri výrobe dverovej konštrukcie sa berú do úvahy nasledovné kritériá:

* architektonické, estetické, typologické;

SkryťVypnúť reklamu

* skladobné;

* statické a mechanické;

* odolnosť proti násilnému vniknutiu;

* prevádzkové požiadavky na spôsob otvárania;

* akustické;

* tepelno-technické z hľadiska difúzie vodných pár, infiltrácie, penetrácie;

* odolnosť voči zatekaniu a inej vlhkosti;

* protipožiarne vlastnosti.

Dvere delíme podľa toho, či spájajú jednotlivé priestory v interiéri, alebo či sú zábranou medzi interiérom a exteriérom na vnútorné a vonkajšie. Dverná konštrukcia vonkajších a vnútorných dverí je preto rozdielna. Vnútorné dvere spravidla nemajú tepelno-izolačnú, iba optickú a zvukovo-izolačnú funkciu a môžu mať prah alebo sú bez prahu. Bez prahu sa navrhujú tam, kde by prekážal komunikácii. Po otvorení tieto dvere opticky zväčšujú priestor, najmä ak je v oboch miestnostiach ten istý druh podlahy. Ak vnútorné dvere oddeľujú dve miestnosti, z ktorých je iba jedna vykurovaná, mali by mať prah. Vonkajšie dvere, vchodové a iné, bývajú masívnejšie a väčší dôraz je kladený na ich pevnosť a vzhľad a spolu s obvodovým plášťom vytvárajú tepelno-izolačnú rovinu.

SkryťVypnúť reklamu

Rozdelenie a typy dverí

Typologické požiadavky kladené na dverovú konštrukciu vychádzajú z funkcie jednotlivých miestností a priestorových požiadaviek. Podľa toho by mal byť aj zvolený spôsob ich otvárania. Najčastejšie sa používajú otváracie dvere. Dvere môžu byť celodrevené a čiastočne z jednej alebo dvoch tretín presklenné. Podľa spôsobu otvárania sú dvere: posuvné, skladacie, turniketové (otáčacie), kyvadlové (tzv. lietacie).

Podľa počtu krídiel poznáme dvere:

* jednokrídlové (majú jedno krídlo, pánty na jednej strane a na druhej kľučku a zámok;

* dvojkrídlové (majú dve krídla, jedno zvyčajne menšie, ktoré sa otvára iba príležitostne, keď potrebujeme zväčšiť priechod).

Rozmery dverí

Štandardný rozmer dverí vychádza zo šírky, ktorá je najvhodnejšia pre človeka na prechod. Pri jednokrídlových dverách je to minimálne 600 mm, ale štandardne sa vyrábajú dvere 700, 800 mm, 900 mm. Dvojkrídlové dvere majú šírku najmenej1 200 mm. Výška interiérových dverí je 1 970 mm, vchodových dverí 2 150 a min. 2 050 mm pri celosklenených dverách. V starších domoch existujú dvere aj iných výšok, napr. 2 400 alebo 2 700 mm. Použitie okien a dverí v architektúre a interiéri domov vychádza obyčajne z celkového charakteru navrhovaného domu. Okná a dvere v interiéri a exteriéri domov zohrávajú dôležitú úlohu, pretože sú ich dôležitou súčasťou nielen po technickej, ale aj estetickej stránke. Zvolené tvary, ich členenie, materiály a farebnosť môžu architektúru a štýl domu výrazne dokomponovať, alebo ju úplne zlikvidovať, a tak treba s ich navrhovaním narábať s citom a vkusom.

SkryťVypnúť reklamu

Ing. arch. Irena Dorotjaková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 420
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 045
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 491
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 066
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 689
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 656
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu