Poisťovne naúčtovali v prvom polroku svojim klientom
o 16,6 percenta vyššie poistné ako pred rokom.
Nedávno dostalo ďalšie impulzy, ktoré by mali podporiť
záujem o životné poistky. Od začiatku roku si môžu výdavky
na poistné od daňového základu okrem zamestnancov
odpočítať i zamestnávatelia.
Z atiaľ však nie je isté, či daňová úľava pre zamestnancov aj pre zamestnávateľov bude platiť aj v budúcnosti. Ministerstvo financií uvažuje nad tým, že od budúceho roku zruší možnosť odrátania príspevkov na životné poistenie z daňového základu. Prezident Slovenskej asociácie poisťovní Roman Holček je naopak presvedčený o nutnosti ďal-šieho zvýšenia odpočítateľnej položky z daňového základu zo súčasných 12-tisíc na 24-tisíc korún. Odpočítateľná položka podľa neho motivuje občanov dlhodobo sporiť. Tvrdí, že takto sa môžu ľudia lepšie zabezpečiť pred odchodom do dôchodku.
V Európskej únii predstavuje podiel nákladov na životné poistenie až 60 percent z celkových nákladov vynaložených na poistenie. Na Slovensku životné poistenie dosahuje len 45-percentý podiel. Pred dvoma rokmi bol pritom 40-percentný. O rýchly rast v takom krátkom čase sa pričinila podľa odborníkov v najväčšej miere práve možnosť daňovej úľavy.
Daňová podpora na sporenie si do dôchodku vybranými sporiacimi alebo poistnými produktmi, označovaná aj ako tretí pilier, však už na budúci rok nemusí existovať. Vláda popri nedávno ohlásených zmenách v treťom pilieri už dávnejšie prezentovala aj možnosti zmien v druhom, povinnom, pilieri sporenia si na dôchodok. Uvažuje sa, že z povinných odvodov do Sociálnej poisťovne by sa do druhého piliera odvádzal menší podiel ako doteraz. Posilnil by sa tým prvý, priebežný pilier dôchodkového poistenia.
Trojpilierový systém dôchodkového zabezpečenia, ktorý vybudovala predchádzajúca vláda, by tak už na budúci rok mohol existovať v značne pozmenenej forme. Podpora dobrovoľného sporenia alebo poistenia na dôchodok môže zaniknúť úplne a druhý pilier môže byť zásadne pozmenený.
Posilnenie prvého piliera však nedáva budúcim dôchodcom istotu dostatočného príjmu v dôchodkovom veku. Okrem toho, že rieši aktuálny problém s nedostakom peňazí v Sociálnej poisťovni, ktoré jej chýbajú, pretože polovica dôchodkových odvodov prúdi do druhého piliera, ostane vždy pružným nástrojom v rukách politikov. Dôchodcovia tak budú rukojemníkmi v rukách politikov.
Životné poistenie má však v Európe už viac ako 150-ročnú tradíciu a vzniklo a rozvíjalo sa spontánne bez podpory štátu. Keďže je založené na fungovaní a prísnej regulácii poistných spoločností a spravuje úspory súkromných sporiteľov, je nezávislé od rozhodnutia politikov. Paradoxne aj po prípadnom zrušení podpory poistenia formou daňových úľav a po znížení podielu povinných odvodov do druhého piliera, tak vzrastá jeho význam na zabezpečenie sa do dôchodku aj proti neočakávaným životným situáciám.
VLADIMÍR JEŠKO