Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Bulhari a Rumuni náš trh práce neohrozia

BRATISLAVA - Európska komisia včera oficiálne oznámila, že Bulharsko a Rumunsko sú pripravené k 1. januáru 2007 vstúpiť do Európskej únie. Slovenská vláda sa ešte nerozhodla, či obyvateľom týchto krajín otvorí pracovný trh.

Bulhari tancujúci tradičný tanec horo na Námestí Sv. Alexandra Nevského v Sofii chceli v máji najdlhším tanečným radom, v ktorom sa tanečníci držia za ruky, vytvoriť svetový rekord a zapísať sa do Guinnessovej knihy rekordov. FOTO - TASR/AP

BRATISLAVA - Európska komisia včera oficiálne oznámila, že Bulharsko a Rumunsko sú pripravené k 1. januáru 2007 vstúpiť do Európskej únie. Slovenská vláda sa ešte nerozhodla, či obyvateľom týchto krajín otvorí pracovný trh.

Bulharská i rumunská pracovná sila sú lacnejšie ako slovenská, ale investori za dôležitú považujú aj právnu istotu, čo môže byť v prípade týchto dvoch krajín problém.

Aký vplyv môže mať vstup Rumunska a Bulharska do únie na slovenský trh práce, závisí nielen od Slovenska.

Ak trh práce otvorí väčšina krajín Európskej únie, nehrozí podľa Ivany Rajecovej z mimovládneho Inštitútu zamestnanosti žiadny "nával" Bulharov a Rumunov na Slovensko. Mieni, že väčšina z nich "bude smerovať do bohatších krajín únie, kde budú mať príležitosť dosiahnuť vyššiu mzdu".

Istú úlohu by zohrala aj jazyková bariéra. Štatistiky tomu nasvedčujú. Internetové noviny EU Observer píšu, že Rumuni najčastejšie odchádzajú za prácou do Talianska, Španielska a Nemecka, Bulhari do susedného Grécka a potom do Španielska a Talianska.

Ak by obyvateľom Bulharska a Rumunska trh práce otvorilo iba Slovensko, Rajecová predpokladá, že by mohli mať o prácu u nás záujem. Ide však o výrazne krajný variant, takže "jeho vplyv na slovenský trh práce je nadmieru otázny".

Makroekonomické ukazovatele Rumunska i Bulharska sa stále zlepšujú, takže mnohí zahraniční investori môžu Slovensko nahradiť jednou alebo druhou krajinou. "U nás sa budujú len ľahké konštrukcie priemyselných závodov. Nie je investične náročné fabriku presťahovať - zobrať len technológiu," povedal nedávo hovorca Konfederácie odborových zväzov Ľubomír Čierny.

Z Rumunska sa v roku 2004 na Slovensko prisťahovalo 325 a vlani 155 osôb, z Bulharska priemerne 18 - 37 osôb ročne.

Demografka Danuša Jurčová tvrdí, že naša krajina nie je pre Bulharov a Rumunov taká atraktívna, aby sa sem sťahovali vo väčšom počte. Väčší počet migrantov z Rumunska podľa nej súvisí s tým, že tam žije početná slovenská komunita. "Už aj v minulosti sa sťahovali mladí ľudia z chudobných oblastí Rumunska do krajiny svojich predkov." Nepredpokladá však, že počty prisťahovaných z týchto krajín by sa u nás výrazne zvýšili.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy