Slovensko nevie európsku finančnú pomoc pre regionálny rozvoj naplno využiť. Je to škoda, pretože napríklad riešenie rómskej problematiky by dnes mohlo byť o „pár krokov“ ďalej.
FOTO – TASR
BRATISLAVA - Slovensko nečerpá toľko peňazí z eurofondov, koľko by mohlo, pre vlastné zbytočne prísne podmienky, myslí si Viliam Páleník, ekonóm Slovenskej akadémie vied.
Od vstupu Slovenska do únie je Páleník členom Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru. „Prehnaná prísnosť pri čerpaní je skôr na škodu,“ povedal. V Európskej únii je predpísaná istá minimálna kontrola prideľovania peňazí z fondov regionálnej pomoci, dodatočné podmienky si určujú jednotlivé krajiny samy. Na Slovensku sú veľmi prísne.
„U nás máme asi tri stupne kontroly všetkých dokladov. Následkom je, že ani tie menšie peniaze v doterajšom finančnom výhľade sa nečerpajú úspešne,“ povedal Páleník. Neverí však, že by sa komplikované kontroly v ďalšom období pre čerpanie eurofondov, teda v rokoch 2007 až 2013, odstránili.
Riešenie problému vidí v správnej proporcii medzi prísnosťou a nákladovosťou kontrol a skutočnými efektmi eurofondov. Páleník navrhuje buď zvýšiť počet ľudí, ktorí projekty posudzujú, alebo zjednodušiť administratívu.
Šéf ekonomického ústavu SAV Milan Šikula vidí ďalší problém v pretrvávajúcom „rezortizme a v boji o veľkosť finančných alokácií“. Jednotlivé rezorty podľa neho bojujú o čo najviac peňazí, pričom nehľadia na to, či ich budú vedieť efektívne prerozdeliť. „Zároveň treba poukázať na to, že na úrovni regiónu je vyššia pravdepodobnosť korupcie,“ povedal.
Na pomalé čerpanie eurofondov upozornila Európska komisia minulý týždeň. Desať nových členských krajín zatiaľ využilo len 26,2 percenta z celkovej finančnej pomoci pre regionálny rozvoj, na ktorý majú nárok v rokoch 2004 až 2006. Desiatka nových členských štátov, ktoré do únie vstúpili v máji 2004, využila odvtedy len 5,6 miliardy eur z 21,5 miliardy.
Slovensko z možných 1,6 miliardy eur využilo zatiaľ len 452 miliónov eur. Najväčšie problémy s čerpaním eurofondov majú Poľsko a Česko.
Pomalé míňanie peňazí zároveň spochybňuje schopnosť nových členských krajín využiť oveľa väčší balík na regionálnu pomoc v rokoch 2007 až 2013, keď budú mať nárok spolu na 167 miliárd eur. Slovensko by z nich mohlo získať vyše 11 miliárd korún.
Autor: ho