Tušiciach je najbrutálnejším prípadom domáceho násilia. FOTO – ARCHÍV ČTK |
Žena, ktorá po pretrvávajúcich násilnostiach od manžela odišla, sa necelých päť dní pred činom obrátila na políciu. Tiesňovou linkou oznámila operačnému stredisku v Michalovciach, že manžel sa jej so zbraňou v ruke vyhrážal zabitím oboch detí. Oznámila aj typ, poznávaciu značku a opis auta, na ktorom ušiel.
Operačný dôstojník vydal telefonický pokyn, aby na miesto vyslali z obvodného oddelenia hliadku, ktorá si oznámenie overila. Tým sa práca pre policajtov skončila. Nasledujúci deň neprijal službukonajúci policajt ústne podané trestné oznámenie matky.
O necelých päť dní chorobne žiarlivý muž svoje hrozby naplnil.
Senát včera odvolanie troch policajtov zamietol a potvrdil rozhodnutie Okresného súdu v Michalovciach. Ten ich v marci tohto roku odsúdil za trestný čin marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti a vymeral im podmienečné tresty v trvaní šesť a štyri mesiace s odkladom na skúšobnú lehotu jedného roka.
Krajský súd včera zamietol aj odvolanie vojenského prokurátora, ktorý žiadal zvýšenie trestov o dva mesiace a zákaz činnosti v ozbrojených zložkách na štyri roky.
Obžalovaný Peter B., ktorý podľa súdu mal ako operačný dôstojník najväčší podiel viny na rodinnej tragédii, svoje odvolanie proti rozsudku prostredníctvom advokáta včera stiahol.
Zo záveru súdu vyplýva, že policajti mohli zabrániť vražde detí, keby zodpovedne plnili svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona a z predpisov.
Na základe skúmania dôkazných materiálov, výpovedí obžalovaných a svedkov potvrdil, že policajti zanedbali množstvo základných služobných povinností. Mali totiž dostatok informácií, ktoré nasvedčovali, že otec maloletých detí je schopný spáchať brutálny čin, ktorým chcel riešiť manželské nezhody.
Na oznámenia a žiadosti ženy, ktorej sa manžel vyhrážal zabitím oboch detí, však nereagovali primeraným spôsobom.
Tušická tragédia je najbrutálnejším prípadom domáceho násilia na Slovensku.
Vývoj kauzy
31. 12. 2002 - Na dvore domu v Tušiciach zastrelil Miloslav Kontra nelegálne držanou zbraňou svoje dve deti, potom sa zastrelil.
Október 2003 - Okresný súd v Michalovciach oslobodil troch policajtov, ktorí boli obvinení z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa a marenia úlohy z nedbanlivosti. Krajský súd v Košiciach rozhodnutie Okresného súdu v Michalovciach potvrdil.
2004 - Najvyšší súd na základe sťažnosti prokurátora zrušil rozsudok Okresného súdu v Michalovciach i uznesenie Krajského súdu v Košiciach a vec vrátil michalovskému súdu.
14. 3. 2006 - Okresný súd v Michalovciach uznal trojicu policajtov vinných z trestných činov marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti. Petrovi B. vymeral trest odňatia slobody v dĺžke šesť mesiacov, Petra Š. a Mariána Š. odsúdil na štyri mesiace, všetkých troch s podmienečným odkladom na jeden rok.
(sen)