Nový japonský premiér Šinzó Abe (vpravo) a odchádzajúci excentrik Koizumi .
FOTO – ČTK/AP
Charizmatický Koizumi zostane nezabudnuteľný pre jeho výstrednosti (tanec s Richardom Gerom či posadnutosť Elvisom Presleym), priamočiarosť a návštevy svätyne Jasukuni, ktoré výrazne zhoršili vzťahy s Čínou a Južnou Kóreou.
Šinzó Abe je iný. Aký? Doteraz sa prejavoval ako dravec, zástanca ekonomických reforiem jeho predchodcu, ktorý sa snažil čo najviac potlačiť úlohu štátu pri vedení japonského hospodárstva, druhého najvýkonnejšieho na svete.
Na rozdiel od Koizumiho, ktorý sa k návštevám svätyne zaviazal v predvolebnej kampani, aby získal konzervatívnejších voličov, Abe takýto záväzok nemá. Ak Jasukuni zo svojho programu vynechá, ušetrí si problémy s dôležitými susedmi.
Šinzó Abe má politiku v génoch. Jeho otec bol ministrom zahraničných vecí, starý otec a strýko dokonca premiérmi. Je členom strany, ktorá Japonsku vládne takmer bez prerušenia od roku 1955.
Jednou z prvých úloh bude upokojiť vzťahy s Čínou a Južnou Kóreou. Po Koizumiho každoročných návštevách svätyne, v ktorej sú pochovaní aj vojnoví zločinci, sa výrazne zhoršili. Čína už na Koizumiho odchod čakala, s novým premiérom prichádza nádej na novú éru, obe krajiny majú svoj záujem predovšetkým na hospodárskej spolupráci. Abe krátko po tom, ako ho zvolil parlament, vyhlásil, že sa bude snažiť zorganizovať summit s Čínou.
Usiluje sa tiež o zvýšenie japonského vplyvu na svetovú politiku, čo chce dosiahnuť aj prostredníctvom uznania stáleho členstva 127-miliónovej krajiny v Bezpečnostnej rade OSN. Bez podpory Číny sa pritom nezaobíde. Zároveň však plánuje zaviesť reformu vzdelávacieho systému, aby boli deti na školách vedené v duchu patriotizmu. Známy je tvrdým postojom proti Severnej Kórei. Jedným z jeho prvých krokov bolo vytvorenie ministerstva pre japonských občanov unesených Severnou Kóreou.
Autor: mch