Minister financií Gordon Brown počúva prejav Tonyho Blaira. Ich vzťahy zostávajú v kuloároch napäté aj napriek vzájomným pochvalám.
FOTO – REUTERS
vorí „Blairovo dlhé zbohom“. O rok už na jeho mieste bude stáť Gordon Brown. Alebo niekto úplne iný.
Blair v prejave vyzval stranu, aby sa sústredila na štvrté víťazstvo vo voľbách. Nepovedal však nič o svojom nástupcovi.
Premiér pred svojimi vtipkoval, spomínal na začiatky a s vážnou tvárou hovoril o úspechoch svojej vlády či boji proti terorizmu. „Ďakujem za privilégium, že som mohol viesť túto vládu 10 rokov. Zostarol som, ale ako sa pozerám, tak aj vy,“ rozburácal sálu.
Podľa premiéra labouristi zmenili Britániu - zlepšili zdravotnícku starostlivosť a školstvo, do vlády priniesli prvého čierneho ministra a zlepšili práva homosexuálov. Británia nikdy nezažila taký vysoký a najmä sústavný ekonomický rast, bilancoval premiér.
Zložil aj miernu poklonu Gordonovi Brownovi, ktorý „je dôležitý pre úspech strany“.
Brown už deň predtým vzdal podobne hold Blairovi, ale zároveň priznal, že majú aj rozdielne názory. Vyhlásil, že má skúsenosti na to, aby ho nahradil a že sa s pôžitkom postaví proti šéfovi konzervatívcov Davidovi Cameronovi.
Aj napriek pochvalným slovám sú vzťahy Blaira a Browna dlhodobo napäté. Začiatkom mesiaca netrpezlivé Brownovo krídlo donútilo premiéra povedať, že do roka odstúpi.
Minister financií Brown bol dlho považovaný za takmer istého dediča, Blairovi prívrženci však teraz žiadajú novú krv alebo aspoň otvorenú súťaž o stranícke kreslo. Podľa analytikov nie je vylúčená ani vojna o nástupnícku stoličku, z ktorej vzíde ako víťaz niekto nový, kto zoradí do jedného šíku rozvadenú stranu.
Labouristi sa na straníckej konferencii snažia ukázať ako jednotná strana, darí sa im skôr opak.
O zatiaľ najväčší rozruch sa postarala Blairova manželka Cherie. Na adresu Gordona Browna si údajne zašomrala, že klame. Mala tak reagovať na jeho slová, že bolo privilégiom pracovať s jej manželom. Cherie počula novinárka z agentúry Bloomberg a škandál bol na svete. Prvá dáma to vzápätí poprela a Downing Street vydal správu, že pri nej stáli štyria ľudia a ani jeden z nich kritické slová nepočul.
O napätých vzťahoch svedčí aj prestrelka, v ktorej centre je eurokomisár Peter Mandelson. Bez obalu povedal, že Gordon Brown sa nikdy úplne nezmieril s tým, že sa nestal lídrom strany.
Ihneď prišla prudká odpoveď. Brownov blízky poradca povedal, že len nerád počuje takéto slová od politika, ktorý bol dvakrát neúspešným ministrom a odišiel „na dôchodok“ do Bruselu.
Autor: ŠTEFAN HUDEC