Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Karol Dvorák je pod tlakom vlády. Ak mu podľahne, energetické spoločnosti by sa mohli dostať do straty. Dôvodom je zvýšenie veľkoobchodnej ceny elektriny o 20 percent. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Dvaja z troch distribútorov elektriny už požiadali Úrad pre reguláciu sieťových odvetví o zvýšenie jej ceny pre domácnosti. Tretí, Stredoslovenská energetika požiada tento týždeň. Regulačný úrad to však považuje za predčasné. Konanie o žiadosti Západoslovenskej energetiky už včera prerušil.
Dnes ešte nie sú známe všetky vstupné parametre, z ktorých sa konečná cena elektriny vypočíta. "Prekvapilo ma to," povedal preto o žiadostiach hovorca úradu Miroslav Lupták. "Známe nie sú napríklad prenosové a distribučné poplatky, cenové konanie zrejme prerušíme." Predpokladá sa, že v prenose by mali zlacnieť poplatky na stabilizáciu systému. Západoslovenskú energetiku úrad vyzval, aby v návrhu odstránila nedostatky. Žiadala 13,5-percentné zvýšenie cien elektriny pre domácnosti na západnom Slovensku od budúceho roka. "Návrh sme podali, lebo už od júla sa okolo cien vedie diskusia. Chceli sme ukázať, akým smerom sa pohne cena," povedal hovorca spoločnosti Ján Orlovský.
Východoslovenská energetika žiada o 12,4-percentné zvýšenie cien.
Požiadavka vlády je nereálna
Obaja distribútori navrhli zvýšiť poplatky za distribúciu iba o úroveň jadrovej inflácie 1,7 percenta. Konečnú cenu však zvýšilo zhruba 20-percentné zdraženie tzv. silovej elektriny, ktorú nakupujú od elektrární.
V tomto roku bola priemerná veľkoobchodná cena elektriny 1,36 koruny za kilowatthodinu (kWh). Na júnovej aukcii, kde sa predala väčšina elektriny, ktorú vyrobia na budúci rok, predali elektrárne jednu kWh za 1,63 koruny. "Za takýchto podmienok je nemožné dosiahnuť vládou požadované zníženie konečnej ceny elektriny o 5,4 percenta," povedal Orlovský. Dalo by sa to podľa neho dosiahnuť iba dohodou so Slovenskými elektrárňami. "Elektrárne sú stále ochotné s vládou rokovať," povedal ich hovorca Rastislav Petrech.
Zdroj z regulačného úradu, ktorý si neželá byť menovaný, hovorí, že požiadavka vlády znížiť ceny elektriny je nedorozumením, lebo úrad môže o 5,4 percenta znížiť regulované zložky, ale nie konečnú cenu. Nákupná cena elektriny od elektrární regulácii nepodlieha a distribučné spoločnosti si ju automaticky prenesú do nákladov.
V piatok sa rozhodne o plyne
Vláda tlačí aj na pokles ceny plynu pre domácnosti. Snaží sa dosiahnuť, aby bola nižšia o 1,4 percenta. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek pre Hospodárske noviny povedal, že existuje aj možnosť, že cena vzrastie o 4,6 percenta. Hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara tieto slová nevedel potvrdiť. "My stále vidíme priestor na zníženie ceny, aj keď sa konkrétne čísla ešte môžu hýbať. Viac sa k tomu vyjadrovať nebudeme," odpovedal na otázku SME, či by sa vláda vedela so 4,6-precentným nárastom ceny plynu uspokojiť. Podľa našich informácií by rast ceny plynu mohol byť nižší ako 4,6 percenta.
Slovenský plynárenský priemysel pôvodne požadoval 15-percentné zvýšenie ceny plynu. Po zlacnení hlavného vstupného parametra - ropy - a tlaku vlády svoj návrh zmenil.
Regulačný úrad konkrétne zvýšenie ceny plynu nechce komentovať, kým nevydá rozhodnutie. Urobí tak v piatok.
(ho)