vedenia, ktoré je ochotné za cenu "ohlodaných kostí" zotrvávať v nedôstojnej úlohe "hráča do počtu". Jeden člen predstavenstva povedal, že keď sa Ficov Smer bude naďalej rovnako správať k HZDS ako doteraz, je len otázkou času, kedy predseda Vladimír Mečiar "buchne do stola, povie - tak dosť" a HZDS z koalície vystúpi.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni nevidí problémy vo fungovaní koalície, i keď nepriamo potvrdil nervozitu vnútri strany. "Myslím si, že s novou koalíciou je to ako s mladým manželstvom: Na začiatku možno vznikajú problémy, kým sa navzájom spoznáme. Je to o hľadaní vlastných pozícií," povedal Urbáni. Nemyslí si vraj, že HZDS a SNS priveľmi ustupujú silnejšiemu Smeru.
Poslanec HZDS Ján Kovarčík povedal, že strana si je vedomá podpory občanov i toho, že bez HZDS koalícia v parlamente nič nepresadí. Niektoré nespokojné hlasy Kovarčík vysvetľuje "neadekvátnymi skúsenosťami" z rokovaní pred komunálnymi voľbami. "Smer sa v mnohých prípadoch stavia do polohy - všetko my a vám len odrobinky. To neznamená, že v koalícii niečo nefunguje a bol by vyvíjaný tlak na vystúpenie z koalície," podotkol Kovarčík. Podľa neho sa Smer niekedy správa v regiónoch "velikášsky a na to nie sú naši funkcionári zvyknutí".
"Pri vytváraní koalície pred decembrovými komunálnymi voľbami majú miestne a krajské štruktúry HZDS voľné ruky. Na voľby starostov, primátorov obecných a mestských zastupiteľstiev sa koaličná zmluva so Smerom a SNS nevzťahuje," povedal podpredseda Urbáni. "Nevylučujeme rôznorodosť našich koalícií. Za našu stranu budú môcť kandidovať aj nestraníci, odborníci, ktorí dokážu obci, mestu, regiónu pomôcť," dodal.
Kandidátov na primátorov krajských miest, ktorých navrhujú krajské predstavenstvá HZDS, musí podľa Urbániho schváliť aj republikové grémium strany. "Je málo pravdepodobné, že by sme v niektorom krajskom meste postavili kandidáta na primátora len za našu stranu," povedal podpredseda HZDS. (sen, sp)