BRATISLAVA - Inšpektori práce odhalia každý mesiac aspoň stovku nelegálne zamestnaných ľudí a rozdajú státisícové pokuty. Zatiaľ to však veľmi nepomáha - množstvo zamestnávateľov naďalej zamestnáva ľudí načierno.
Koľko ľudí na Slovensku pracuje nelegálne, však nikto presne nevie.
Sú ich desiatky tisíc?
Bývalý štátny tajomník ministerstva práce Miroslav Beblavý odhaduje, že počet čiernych zamestnancov sa dá rátať na desiatky tisíc.
Hoci Beblavý dáta o práci načierno nepovažuje za veľmi spoľahlivé, dá sa z nich vyčítať, že najviac čiernych pracovníkov je v stavebníctve a reštauráciách.
Ako to funguje
"Stavebné firmy si nemusia zháňať ľudí na práce načierno. Hlásia sa sami, každý deň niekto príde, že chce robotu. Šéf mu povie, že môže pracovať, ale načierno," hovorí muž, ktorý má s čiernou prácou skúsenosti.
Zmluvy v zásuvke
"Stavbyvedúci mávajú zmluvy odložené v zásuvke. Keď niekoho prijmú, zmluvu podpíše, ale kópiu nedostane. Ak nepríde kontrola, šéf zmluvu roztrhá."
Ak kontrola príde, podnikateľ riskuje pokutu, že neprihlásil zamestnanca do sociálnej a zdravotnej poisťovne, ale môže sa vyhovárať, že to nestihol.
"Robia to tak aj väčšie firmy, nielen malé," hovorí.
Stovka za hodinu
Muž hovorí, že čierni zamestnanci dostávajú na stavbách aj sto korún na hodinu.
"Bežne a radi zamestnávajú načierno Rómov, lebo robia za polovičnú sumu. Podľa mojich skúseností najviac zamestnávajú načierno na sadrokartóny, tesárov, stolárov, pomocníkov," hovorí muž, ktorý má s čiernou prácou skúsenosti.
Nikto ich neeviduje
Šéf odborového zväzu Stavba Miroslav Barčík tvrdí, že načierno zamestnávajú najmä na stavbách, kde sú dvaja-traja subdodávatelia
"Firma dostane nejakú zákazku, ale vyberie si za subdodávateľa živnostníka, ktorý to urobí. Ten si potom napríklad na kopáčske práce zoženie Rómov, Ukrajincov alebo iných. Načierno. Nikde ich neeviduje. Vypláca ich denne alebo keď dostanú za úlohu vykopať napríklad stometrový rigol, potom im zaplatia," hovorí Barčík.
V štátnych firmách to nejde
Podľa neho sa to deje na celom Slovensku. So zamestnávaním načierno sa nestretáva napríklad vo firmách, ktoré stavajú diaľnice, alebo na iných stavbách zo štátnych zdrojov. "Tam musia byť povinne robotníci označení logom firmy na montérkach, aby bolo jasné, pre ktorého dodávateľa pracujú," hovorí Barčík.
Myslí si, že inšpektoráty práce majú málo inšpektorov, ktorí by dokázali odhaľovať čiernu prácu vo veľkom. "A bežne sa stáva, že keď máme podozrenie na nelegálnu prácu a ideme sa na to pozrieť, zamestnávateľ akosi dostane informáciu a tí ľudia sa stratia. Stáva sa to hlavne vtedy, keď je pracovný úraz."
Bez serióznych čísel
Viceprezident Konfederácie odborových zväzov Vladimír Mojš hovorí, že načierno zamestnávajú väčšinou na pomocné práce.
"Sami zamestnávatelia prezentovali, že pokiaľ sa nezlepšia podmienky, tlačí ich to k zamestnávaniu načierno. Lenže nemáme žiadne odhady o počtoch. Zaoberali sme sa tým, ale k serióznemu číslu sme sa nedostali," hovorí Mojš.
Čo odhalili inšpektori vlani
* Národný inšpektorát práce vlani odhalil 1693 nelegálne zamestnaných osôb.
* Z celkového počtu načierno pracujúcich bolo 1074 zamestnaných u fyzických osôb a 538 ľudí pracovalo v spoločnostiach s ručením obmedzeným.
* V odvetví priemyselnej výroby bolo zaznamenaných 279 nelegálne pracujúcich a v odvetví obchodu 430 nelegálne zamestnávaných osôb.
* Inšpektori vlani skontrolovali na pracoviskách 44 578 osôb, pričom sa zamerali najmä na zamestnávateľské subjekty, ktoré majú do 49 zamestnancov.
* Za nelegálne zamestnávanie uložili 366 organizáciám pokuty vo výške 3,39 milióna.
* Od 1. apríla 2005 do 31. decembra 2005, teda v čase účinnosti nového zákona o nelegálnej práci, odhalili 1 641 načierno zamestnaných, z toho bolo 80 mladistvých a 16 cudzincov.
(sita)