FOTO - SITA
Povedala to v nedeľu vo Washingtone svojmu slovenskému kolegovi Jánovi Kubišovi. Ten reagoval, že o žiadosti USA bude informovať vládu.
"Vojakov z Iraku nebudeme sťahovať predčasne, ale presnejšie to bude v harmonograme. Predpokladám, že v ňom vláda zohľadní žiadosť ministerky," povedala hovorkyňa vlády Silvia Glendová. Nevylučuje, že z Iraku pôjdu vojaci domov až o rok.
Podľa Glendovej sa minister zahraničných Kubiš vecí stretne s ministrom obrany Františkom Kašickým, ktorý pripravuje harmonogram stiahnutia.
Premiér sa vyjadrí, až keď bude harmonogram na svete a bude o ňom rokovať vláda.
Okamžité stiahnutie vojakov z Iraku presadzoval premiér Fico pred voľbami, za čo čelil kritike bývalej Dzurindovej vlády. Predvolebný záväzok sa v miernejšej podobe dostal aj do programového vyhlásenia. Vo vládnej koalícii má myšlienka stiahnutia vojakov podporu predovšetkým od SNS, proti nie je ani HZDS.
Politológ Grigorij Mesežnikov aj český politológ Jiří Pehe sa zhodujú, že výzva ministerky zahraničných vecí USA je veľmi silná na to, aby sa dala úplne ignorovať. Podľa Mesežnikova má Fico "fantastickú príležitosť napraviť svoju pošramotenú povesť". Politológovia však zatiaľ nevedia odhadnúť, ako sa Fico zachová.
Vojaci odchádzali do Iraku, keď bol ministrom obrany Ivan Šimko. "Treba rozmýšľať o tom, čo je pre nás užitočnejšie," hovorí dnes Šimko. Podľa neho by nebolo zlé, keby Fico prehodnotil svoje myšlienky spred volieb, lebo naši vojaci sú v Iraku "pripravení plniť humanitárnu úlohu". Šimko argumentuje, že politika je živá vec a politici nesmú byť rukojemníkmi predvolebných predstáv, pokiaľ ide o dôležité veci.
Posledný minister obrany Dzurindovej vlády Martin Fedor si myslí, že napriek predvolebným sľubom Smeru bude prítomnosť našich vojakov v Iraku závisieť od schopnosti vnímania sveta politickou reprezentáciou. "USA musí byť strategický spojenec, nielen čo sa týka bezpečnosti, ale aj ekonomiky. Ak súčasná vláda nie je hluchá a slepá voči vonkajšiemu svetu, bude veľmi citlivo zvažovať výzvu ministerky zahraničných vecí USA," hovorí. (rf)
Fakty o misii v Iraku
Oficiálny názov: Iraqi Freedom
Vznik misie: na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN z mája 2003
Miesto pôsobenia: Irak
Status: operácia Koaličných síl
Slovenská legislatíva: uznesenie Národnej rady SR 332/2003
Operačná pohotovosť slovenských vojakov: 29. júla 2003
Základňa slovenských vojakov: Diwanyah
Začlenenie Slovákov: v zostave poľskej divízie
Veliteľ divízie: mjr. Gardlo
Počet slovenských príslušníkov: 104
Najbližšie striedanie našich vojakov: marec 2007
Slovenský kontingent je v Iraku v poľskom sektore medzi Bagdadom a Basrou. Rota je priamo podriadená veliteľstvu mnohonárodnej divízie zloženej z vojakov 21 štátov. Úlohou Slovákov sú odmínovacie a pyrotechnické práce, likvidácia zbraní a munície na území Iraku.
(Zdroj: Ministerstvo obrany SR)