množstva občianskych združení, nadácií a ďalších organizácií tretieho sektora na Slovensku.
„Ak to parlament schváli, bude to pre štátny rozpočet znamenať príjem okolo 700 miliónov korún. Menšia časť neziskoviek príde o istý zdroj príjmov, a preto je ich prudká negatívna reakcia pochopiteľná,“ píše sa v stanovisku ministerstva.
Asignácia tu nebola vždy
V roku 2002 umožnila vtedajšia vláda fyzickým osobám posielať (asignovať) aj mimovládkam 1 percento z dane zo svojho príjmu. V roku 2004 ministerstvo uzavrelo s tretím sektorom dohodu, že možnosť sa rozšíri aj na právnické osoby, ale zaniknú dve výnimky - oslobodenie časti zisku z podnikateľskej činnosti od dane z príjmov (išlo o prvých 300-tisíc zarobených neziskovkou v danom roku) z podnikania, a možnosť znížiť si daňový základ o dary.
„Pri schvaľovaní zákona v parlamente tretí sektor túto dohodu porušil. Výnimka o nezdanení 300-tisíc zo zisku nebola zrušená, a asignácia dokonca stúpla z 1 na 2 percentá pre fyzické aj právnické osoby,“ tvrdí dnes ministerstvo financií. Výnosy z roka na rok stúpli takmer desaťnásobne.
Už rok po zavedení asignácie pre firmy, teda ešte za vlády Dzurindu, ministerstvo financií upozorňovalo, že takýto vývoj nie dobrý. „Možnosť asignácie pre právnické osoby totiž nie je len nesystémová, je v podstate škodlivá. Stráca sa aspekt osobnej angažovanosti, keď jednotlivec rozhoduje o použití časti dane z vlastných príjmov. Nie je preto prekvapením zistenie, že sa tento nastroj v praxi využíva, respektíve zneužíva na iné účely, ako duch zákona zamýšľal,“ tvrdil rezort. Upozorňoval, že podniky si môžu zo svojich daní založiť vlastné neziskové organizácie, ktoré poskytujú zamestnancom firmy služby, ktoré predtým poskytovala sama.
Možnosť „asignovať“ majú v Európe firmy alebo ľudia len v štyroch krajinách: Maďarsku, Litve, Poľsku a Rumunsku. Na Slovensku má tretí sektor asi 25 percent svojich príjmov práve z darovanej časti dane. „Jej zrušenie od firiem by spôsobilo pokles celkových zdrojov približne o 15 percent, čo v žiadnom prípade tretí sektor nezlikviduje,“ argumentuje ministerstvo.
Štát vraj minie peniaze lepšie
Ministerstvo tvrdí, že ak by mimovládne organizácie boli úspešnejšie v získavaní peňazí od občanov, nepotrebovali by daňovú asignáciu od firiem. V roku 2005 bol výnos dane z príjmu fyzických osôb vyše 40 miliárd korún, 2 percentá z toho je 800 miliónov.
„Asignovaných bolo len 312 miliónov, preto môžeme po zrušení asignácií firiem predpokladať zvýšený záujem od ľudí, čím sa vo veľkej miere nahradí výpadok zdrojov mimovládnych organizácií,“ mieni ministerstvo.
Ak firmy majú pocit, že ich peniaze niekde pomôžu, môžu ich podľa ministerstva darovať na úkor svojho zisku.
Autor: ľja