Koloman Kertész Bagala, L.C.A. Levice, 2001, ilustrácie Shooty
„Chystáte sa vy alebo niekto z vašich blízkych študovať na univerzite? Nie ste si istí? Táto kniha vám určite pomôže rozhodnúť sa,“ začína sa text na obálke tejto knihy. A takto sa začína samotná kniha: „Pod vplyvom revolučných udalostí roku 1989 a v neistote panujúcich pomerov sa presvedčená marxistka Béžová rozhodla, že bude veriť v Boha.“
Když je ryba dobrá… Antologie norských povídek
Větrné mlýny, Brno 2001, zostavili a s kolektívom nordistiek preložili Karolína Stehlíková, Hana Fryščáková
Osem adeptiek nordistiky sa s čitateľmi delí o radosť z kontaktu s nórskymi poviedkami, ktoré vznikli v poslednej štvrtine dvadsiateho storočia. Niektorí z predstavovaných autorov sú známi ako moderní klasici nórskej literatúry, v českom a slovenskom kontexte sú to však nové mená. Antológia zahrnuje literárnohistorický doslov a ucelenú informáciu o každom z autorov.
Hynek Adámek, Pavel Mikeš: Čas je dar Afriky. Etiopie
Euromedia Knižní klub, Praha 2000
Adámek je fotograf, publicista, absolvent odboru fyzická geografia, člen expedície a spoluator knihy Živá Afrika s Jiřím Hanzelkom a Miroslavom Zikmundom. Mikeš je orientalista-afrikanista, odbor na komunikáciu medzi kultúrami a ekonomickú spoluprácu s rozvojovými krajinami. V ich spoločnej publikácii prevažujú fotografie, bez výnimky atraktívne. Vďaka nim to hneď na prvý pohľad vyzerá, že Etiópia so svojou kultúrou patrí k fascinujúcim krajinám sveta a že dvaja fascinovaní českí cestovatelia budú práve tými, ktorí nás môžu viesť cestou poznania.
Zuzana Bartošová: Sochár Rudolf Uher
Kolman Kertézs Bagala, L.C.A. Levice 2001
Rudolf Uher (1913-1987) je jedinečnou osobnosťou slovenského sochárstva. Monografia Zuzany Bartošovej spracúva osudy Uhrovho diela, jeho recepcie, obdobia nadšenia a sklamania. Okrem autorského textu a textov umelca kniha obsahuje množstvo fotografií sôch a niekoľko fotografických portrétov Rudolfa Uhra, autorom väčšiny snímok je Martin Marenčin. „Intelektuálne silný, dynamický, živý a komplexný pohľad na tvorbu i aktivity umelca, v kontexte kultúrno-politických súradníc prostredia a času, ktorý žil, osloví čitateľa zrelosťou autorkinho uvažovania, ale aj silou jej vzťahu ku kráse, ktorú pre ňu predstavuje dielo Rudolfa Uhra.“
Miroslav Horníček: Chvalozpěvy
Nakladatelství Brána Knižní klub, Praha 2001
Horníčkova chvála literatúry, umenia písať a umenia čítať. Autor sa zamýšľa „s múdrosťou a vtipom, ale aj s trochou nostalgie a sentimentu nad knihami svojho srdca“. Jeho obľúbencami sú: Marcel Proust, Thomas Mann, James Joyce, Vítězslav Nezval, Jaroslav Seifert, Wiliam Saroyan, G. G. Márquez, John Steinbeck, F. M. Dostojevskij, Ota Pavel, Woody Allen. Plus ďalší. „V tejto spoločnosti je Miroslavovi Horníčkovi náramne dobre a spôsob, akým o tom hovorí, je dôkazom toho, že sám patrí k výborným spisovateľom.“
Arnošt Lustig: Nemilovaná. Z deníku sedmnáctileté Perly Sch.
Hynek, Praha 2001
Ide stále o hlavnú Lustigovu tému: prežitie mladého človeka v smrtiacom prostredí koncentračného tábora, a jej hrdinom je mladý človek vo veku, keď ešte ľudia majú svoju osudovú bezúhonnosť. Nejde o hrdinstvo ako veľké existenciálne gesto, ale o ľudskú dôstojnosť uprostred zla. Perla Sch. sa stane prostitútkou zo vzdoru, zo vzdoru proti smrti, a nakoniec svojho ponižovateľa zničí. Arnošt Lustig je jedným z najvýznamnejších a aj najčítanejších českých autorov.