Koniec schizmy, ktorá pred trinástimi rokmi rozdelila šachový svet. V sobotu sa začal súboj medzi Kramnikom (vľavo) a Topalovom , z ktorého vyjde najlepší šachista na svete. FOTO - ČTK/AP
Koniec dvojvládia v kráľovskej hre: hostiteľom súboja Kramnika s Topalovom je svojrázny chán šachovej republiky KalmyckoELISTA, BRATISLAVA - Koniec šachovania: z dvoch šachových kráľov bude jeden. V kalmyckej Eliste v sobotu zasadli k prvej z tucta partií šampión verzie FIDE Bulhar Veselin Topalov a šampión PCA Rus Vladimir Kramnik.
V hre je milión dolárov. Bez ohľadu na výsledok každý dostane toľko, čo súper. V štýle soľ nad zlato však tentoraz nejde o dolár, ale o korunu: je len jedna.
"Po trinástich rokoch chaosu je najvyšší čas nastoliť poriadok a mať jedného jediného šachového majstra sveta," myslí si Anatolij Karpov, ruská legenda kráľovskej hry na šesťdesiatich štyroch políčkach.
K rozdeleniu zavelil svojho času jeho krajan a ctižiadostivejší protipól Garri Kasparov, ktorý konflikt s bývalým filipínskym šéfom Medzinárodnej šachovej federácie (FIDE) Florenciom Campomanesom riešil založením novej, hráčskej asociácie (PCA). Keď vlani oznámil, že šachu dáva zbohom a sústredí sa na politiku s cieľom zhodiť ruského prezidenta Vladimira Putina, otvorila sa cesta k zjednoteniu.
Lenin ustúpil šachovniciam
"Tento zápas zjednotí šachový svet raz a navždy," hrdý sám na seba vyhlásil reportérovi britského denníka The Guardian všemocný hostiteľ historického duelu kalmycký prezident Kirsan Iljumžinov, sediac vo svojej pracovni pod veľkým portrétom Vladimíra Iľjiča Lenina.
Tristotisícovej autonómnej republike Ruskej federácie rozkladajúcej sa v stepiach blízo Kaspického mora a ťažiacej zo zásob plynu a nafty vládne trinásty rok. Už desiaty rok šéfuje aj svetovej šachovej federácii.
Iljumžinov zbožňuje Lenina, pred časom sa ponúkol, že oferuje milión dolárov a jeho moskovské mauzóleum presťahuje do Elisty. Stará mať vodcu svetového proletariátu vraj bola Kalmyčka. Ešte viac ako na Lenina však trpí na záľubu z detstva. Ako pätnásťročný vyhral národný dorastenecký šampionát v šachu. Podľa internetovej stránky 64.ru pred začiatkom zápasu Kramnik Topalov dal dočasne presunúť Leninov pamätník tróniaci uprostred hlavného námestia metropoly a na jeho mieste nechal vystavať pagodu, pod ktorou sú desiatky šachovníc a nad nimi ustavične stovky náruživých šachistov.
Kalmycko je chudobný kraj, ale pre šachistu raj. Šach je na základných školách povinný predmet.
Kramnik sa cítil ako Ronaldo
"Takúto šou som ešte na šachovej akcii nezažil. Pripadám si ako Zidane či Ronaldo," spontánne zareagoval Kramnik počas slávnostného otvorenia zápasu na futbalovom štadióne Uralanu. Program mal hollywoodsky strih. Tanec, hudba, bojové umenia a na záver parádny ohňostroj.
Medzitým žrebovanie, pred ktorým na trávnik napochodovali najkrajšie manekýnky krajiny v kostýmoch šachových figúrok. Vzápätí doterigali dve veľké truhlice. Veľmajstri dostali na výber. Právo prvej voľby pripadlo Kramnikovi. Len čo na jednu ukázal, z almary vyletelo desať snehobielych holubov. Vzápätí z druhej rovnaký počet sivých. Bolo jasné, kto s akými kameňmi začína.
Kalmycký chán, ako každý autokrat, si potrpí na pompéznosť. V autoparku má tri rolls-roycey, hummera a deväťmetrového lincolna. Kramnika aj Topalova so štábmi dopravil z Moskvy prezidentským špeciálom. Každému počas zápasu prepožičal jednu viacposchodovú rezidenciu v šachovej štvrti City Chess, ktorú dal v Eliste vystavať pred ôsmimi rokmi pri príležitosti Svetovej šachovej olympiády.
Veľmajstri budú tri týždne žiť v bezmála takom luxuse ako ich hostiteľ.
Iljumžinov chce byť šéfom MOV
"Kým som sa nestal prezidentom, túto časť sveta nikto nepoznal. Ľudstvo objavilo Kalmycko vďaka mne. Všetky peniaze, ktoré sem prúdia na budovanie ciest, plynárenských sietí, všetko prišlo vďaka mne," chŕli samochválu 44-ročný vladár. Tvrdí, že do šachu vrazil vlastných 32 miliónov dolárov. S rovnako vážnou tvárou dodáva, že pred pár rokmi ho v hotelovej izbe v Moskve navštívili ufóni.
Nevedno, ako sa tváril na piatkovom zasadaní prezidentskej rady svetovej šachovej federácie, keď vyjadril znepokojenie nad tým, ako zdĺhavo sa rieši zaradenie šachu do programu olympijských hier, ale tá - podľa informácie podpredsedu FIDE a čestného predsedu ruského šachového zväzu Andreja Selivanova na stránke 64.ru - podporila kandidatúru Kirsana N. Iljumžinova na post predsedu Medzinárodného olympijského výboru.
Všade sú kamery a rušičky
Stolík s národným ornamentom, za ktorým sa hrá o svetový primát, rozložili priamo v zasadačke kalmyckej vlády. Od hľadiska pre 323 divákov s dvoma megaobrazovkami ho oddeľuje sklenená "španielska stena". Aktéri vzhľadom na jej temné tónovanie nemajú šancu identifikovať ani ľudí v prvom rade. V celej budove fungujú rušičky elektronických signálov, takže Topalova už nebudú upodozrievať z počítačového poradenstva.
A všade sú kamery. Hlavný rozhodca má pred sebou monitor, na ktorom môže sledovať aktérov aj v "šatni", luxusne zariadených miestnostiach na odpočinok. Diskrétnou zónou sú len toalety.
Favorit? Experti sú v rozpakoch
Šachový svet vzrušene diskutuje, kto z rovesníkov (obaja majú rok po tridsiatke), sokov od mládežníckych šampionátov, má väčšie šance prevziať kráľovskú korunu. Turnajové výsledky posledných rokov aj rekordné ELO-body (2813, Kasparov ich na konci kariéry mal 2812) favorizujú dravého Bulhara, ale oproti nemu stojí rozvážny Rus s bohatšími skúsenosťami z dlhých zápasov.
"Koňom sa ťahá do L bez ohľadu na to, o aký zápas ide," zľahčoval Topalov. Po sobotňajšej úvodnej partii, v ktorej búšil do súpera ako keby on, a nie súper hral s bielymi figúrkami, si však nasypal na hlavu popol. "Vladimir sa dobre bránil, ale ja som kiksol," priznal na margo svojho 57. ťahu, ktorý odborníci označili za hrubú chybu. V noci na nedeľu sa mu iste o ňom aj snívalo, lebo Bulhar vraj žije šachom nielen vo dne, ale aj v noci.
"Topalov si na úvod strelil vlastný gól," zaironizoval šachový expert ruskej webovej stránky gazeta.ru. Aleksandr Rošaľ v komentári 64.ru uprednostil vyznanie duše: "Ľudsky mi ho je trochu ľúto. Topalova majú ľudia radi práve pre jeho nekompromisný štýl."
"Zápas sa iba začal, z prvej partie nehodno robiť závery," zhodli sa súperi duelu dvoch kráľov.
Vladimir Kramnik (Rusko)
Narodený: 25. júna 1975 v Tuapse (Krasnodarský kraj)
Bydlisko: Moskva
Svetový rejting: 4. miesto - 2743 b.
Úspechy: majster sveta do 16 a 18 rokov, seniorský majster sveta 2000-05, člen víťazného tímu Ruska na Svetových šachových olympiádach 1992, 1994, 1996
Charakteristika: pragmatik, uvážlivý, obozretný, skôr obranár, flegmatik so železnými nervami
Sekundanti: Miguel Illescas (Španielsko), Aleksandr Motylev (Rusko), Sergej Rublevskij (Rusko).
Manažér: Carsten Hensel (Nemecko)
Záľuby: tenis, futbal, rybolov, maľovanie, džez
Skóre zápasov s Topalovom: 10 víťazstiev, 5 prehier, 24 remíz
Veselin Topalov (Bulharsko)
Narodený: 15. marca 1975 v Ruse
Bydlisko: Salamanka (Španielsko)
Svetový rejting: 1. miesto - 2813 b.
Úspechy: majster sveta do 14 a 16 rokov, seniorský majster sveta FIDE 2005
Charakteristika: energický až riskantný útočník, urputne bojuje o víťazstvo do posledného ťahu
Sekundanti: Ivan Čeparinov (Bulharsko), Aleksandr Oniščuk (Ukrajinec žijúci v USA), Francisco Vallejo Pons (Španielsko)
Manažér: Silvio Danailov (Bulharsko)
Záľuby: diskotéky, futbal (obľúbenec Maradona), prechádzky
Skóre zápasov s Kramnikom: 5 víťazstiev, 10 prehier, 24 remíz
Reglement zápasuPočet partií: 12 (od 23. septembra do 10. októbra, vždy dva dni partie a v tretí deň voľno)
Víťaz: kto získa 6,5 b.
Tempo hry: 2 hodiny na 40 ťahov, hodina na 20 ťahov, od 61. ťahu 15 minút na zvyšok partie + 30 sekúnd za ťah.
Tiebreak (12. októbra): v prípade remízy po 12 partiách 4 rapid partie (25 minút + 10 sekúnd za ťah), po nich 2 bleskové partie (5 minút + 10 sekúnd za ťah), prípadne partia "bezprostredná smrť", v ktorej biely bude mať 6 minút oproti piatim a povinnosť vyhrať.
Prémie: každému pol milióna dolárov bez ohľadu na výsledok
Výsada víťaza: právo užívať titul majstra sveta a hrať bez kvalifikácie na turnaji ôsmich MS 2007 v Mexiku - kto prehrá, začne od nuly vo Svetovom pohári.