Človek, ktorý odpadol v samoobsluhe, sa dostane na obrazovku bez toho, aby s tým súhlasil. FOTO - TELEVÍZIA MARKÍZA |
BRATISLAVA - Televízia Markíza pred niekoľkými týždňami začala vysielať reláciu s názvom 112. Televízny štáb chodí s policajtmi, hasičmi či so záchranármi na miesta, kde niekto zavolá rýchlu pomoc a všetko nakrúca.
Dokument je pútavý, dynamický, má dobrú sledovanosť. Divák v ňom vidí podrobnosti zo zásahov, šokujúce príbehy, záchranárov v akcii. Na obrazovke sa bežne objavujú pacienti, ktorí sú krátko po záchvate, v bezvedomí. Aj keď tváre sú čiastočne zahmlené - zábery sú podľa odborníkov na hrane alebo v rozpore s lekárskou etikou a právom na ľudskú dôstojnosť.
Pohľady na trpiacich
Diváci mali možnosť vidieť muža, ktorý chcel spáchať samovraždu skokom z mosta. Záchranári ho vytiahli z rieky a televízia ho vzápätí nakrútila. V inej reportáži ponúkla televízia detailné zábery na mŕtveho muža, pravdepodobne po infarkte, ktorému lekár silou napráva stuhnuté telo.
Postihnutých sa nepýtajú
Dokument pre Markízu pripravuje produkčná spoločnosť DNA. Producent Rasťo Šesták je presvedčený, že práva pacientov neporušujú a neprekračujú ani hranice ľudskej dôstojnosti, pretože mená nezverejňujú a časť tváre je zarastrovaná "Nesnažíme sa dehonestovať ľudí, ktorým sa niečo stane, skôr ide o to, ukázať pozitívne prácu záchranárov," tvrdí.
Všetky reportáže o záchranároch podľa neho odsúhlasil riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby MUDr. Karol Kálig, CSc. "Do vysielania to ide až po jeho autorizácii," hovorí Šesták.
Súhlas dotknutých pacientov alebo ich rodinných príslušníkov podľa Šestáka nepotrebujú: "Dali sme si spraviť právnu analýzu, podľa nej, ak sa nepodieľajú na vytváraní umeleckého diela, ktoré je hrané, nie je potrebný ich súhlas, pretože to je zachytávanie reality práce tej-ktorej záchrannej zložky."
Mediálny analytik Miloš Mistrík, ktorý je aj členom Rady pre vysielanie a retransmisiu, s tým nesúhlasí. "Neviem si predstaviť, že by sa mi niečo stalo a zavolám záchranku a oni si dovedú televíziu," hovorí Mistrík, podľa ktorého na odvysielanie je vždy potrebný súhlas pacienta. "Navyše z hľadiska etiky sa mi zdá hrozné, ak to lekár dovolí odvysielať. Kde je etika lekára, ktorý poskytuje prvú pomoc v spolupráci s televíznym štábom?"
Zneužívanie nemohúcnosti
Podľa psychológa Karola Kleinmanna je síce dobré, že televízia priniesla reportáže zo zásahov, no v niektorých prípadoch mohlo byť právo na ľudskú dôstojnosť narušené.
Televízia si podľa neho mala od dotknutých ľudí alebo ich pozostalých vyžiadať súhlas na odvysielanie. "V prípade pacientov či obetí to inak môže byť ako nezaslúžený verejný pranier. Ako by bola zneužitá ich nemohúcnosť."
Za sporný považuje napríklad prípad dievčaťa, ktoré našli na ulici takmer v bezvedomí. Ak by sa to odvysielalo bez jej povolenia, môže to mať následky na jej psychike. "Môže dôjsť k šoku, hnevu alebo až ku komplexom. Pri labilnejších osobnostiach môže dôjsť k spusteniu neadekvátnej psychickej reakcie," hovorí psychológ.
Ľudia si v prvom momente nemusia domyslieť dôsledky, keď vidia záchranárov aj s kameramanom. "Bežní ľudia sú veľakrát v šoku, keď vidia kameru, nevnímajú to. Myslia len na to, ako tomu blízkemu pomôcť, nedôjde im, že niekto situáciu trochu zneužíva."
Práva pacienta
Jedným zo základných práv pacientov je právo na súkromie a zachovanie dôverného prístupu zo strany zdravotníkov.
"Na základe zákona o zdravotnej starostlivosti má osoba, ktorej sa poskytuje zdravotná starostlivosť, právo na ochranu dôstojnosti, rešpektovanie svojej telesnej a psychickej integrity. Má právo na humánny, etický a dôstojný prístup zdravotníckych pracovníkov," uvádza v stanovisku k dokumentu Radoslava Miklášová z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Hovorí, že úrad preverí, či bol postup zdravotníkov v súlade so zákonom. Podľa nej ide o širší problém, ktorý zahŕňa oblasť ochrany osobných údajov, mediálnej politiky a ochrany ľudských práv v zmysle ústavy a Občianskeho zákonníka.
"Túto problematiku by mal riešiť všeobecnozáväzný predpis zameraný na ochranu dôstojnosti, humánnosti a etiky vo vzťahu k médiám," povedala Miklášová.
Ochranu ľudskej dôstojnosti požaduje aj zákon o vysielaní a retransmisii.
Nova vysiela rekonštrukcie
Podobný dokument s rovnakým názvom 112 vysiela aj česká Nova. Prináša však reportáže o zásahoch, ktoré sa stali v minulosti, a vyjadrujú sa k nim všetci dotknutí, ktorí so zverejnením súhlasili.
Záznamy Nove poskytujú záchranné zložky, štáby sa na nich nezúčastňujú. Štáb natáča skôr rekonštrukcie s komparzom, podobne, ako to je pri viacerých reality programoch, tzv. coops, ktoré prinášajú kábloví operátori.